Step-by-step explanation:
588 × 40 = 23,520 math problems they would solve that evening
If the line that goes through (9, 6) is perpendicular to y = -1/3x + 7, then their slopes will be opposite reciprocals. The slope of the line given is -1/3. The opposite reciprocal of -1/3 is +3. If we have our new line passing through point with x coordinate 9 and y coordinate 6, we will use that x and y and the slope of 3 to solve the slope-intercept equation for b. Like this: 9 = 3(6) + b. 9 = 18 + b and b = -9. That means that the new equation, the one that is perpendicular to the given line, is y = 3x - 9.
Answer:
$2.16 per pound
Step-by-step explanation:
First, you would need to divide the price by the amount
$12.96 / 6 lbs = $2.16 per pound
That is the unit price
Answer:
See it in the pic
Step-by-step explanation:
See it in the pic
Answer:
negative :)
Step-by-step explanation:
hope this helps