1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lesechka [4]
3 years ago
10

Charlie Chairs Inc., manufactures plastic moldings for car seats. Its costing system utilizes two cost categories, direct materi

als and conversion costs. Each product must pass through Department A and Department B. Direct materials are added at the beginning of production. Conversion costs are allocated evenly throughout production. The company uses Weieghted Average Method.
Data for Department A for February 2015 are:

WIP, beginning inventory, 40% completed 200 units

Units started during February 800 units

WIP, ending inventory, 50% completed 100 units

Costs for Department A for Feburary 2015 are:

WIP, beginning inventory:

Direct Materials $150,000

Conversion Costs 200,000

Direct Materials costs added during February 600,000

Conversion costs added during February 425,000

What is the unit cost per equivalent unit of direct materials in Department A?
Business
1 answer:
yan [13]3 years ago
7 0

Answer: $3,250

Explanation:

DATA FOR DEPARTMENT A for February 2015 are:

WIP, beginning inventory, 40% completed 200 units

Units started during February 800 units

WIP, ending inventory, 50% completed 100 units

COST FOR DEPARTMENT A for Feburary 2015 are:

WIP, beginning inventory:

Direct Materials $150,000

Conversion Costs 200,000

Direct Materials costs added during February 600,000

Conversion costs added during February 425,000

THE UNIT COST PER EQUIVALENT UNIT of beginning inventory in Department A is:

---------------------------------mat----conv--------total

No of physical unit-----200 - - 200

% completed - - - - - - -100% - -40%

Equivalent unit Beg.

Inventory - - - - - - - - - 200------ 80

Total cost of Beg.

Inventory - - - - - -150,000--- 200,000

Cost per equivalent

Unit - - - - - - - - - - - $750 - - - - $2500 - - $3,250

You might be interested in
FIllmore Company began operations on Sept. 1 by purchasing $4,400 of inventory and $750 of cleaning supplies. During the month,
jarptica [38.1K]

Answer: $3,400

Explanation:

Gross Profit = Sales revenue - Cost of Goods sold

Cost of good sold = Opening stock + Purchases of inventory - Closing stock of inventory

= 0 + 4,400 - 1,800

= $2,600

Gross Profit = 6,000 - 2,600

= $3,400

5 0
3 years ago
If a currency's spot market is liquid, its exchange rate will ________ highly sensitive to a single large purchase or sale of th
Troyanec [42]

Answer:

The correct answers to fill the blank spaces are not be; small

Explanation:

If a currency's spot market is liquid, its exchange rate will not be highly sensitive to a single large purchase or sale of the currency. Therefore, the change in the equilibrium exchange rate will be relatively small.

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Companies may want to consider budgeting for contributions to employee loss expenses (such as funerals) as well as for counselin
nikdorinn [45]

Answer: Option (A)

Explanation:

Crisis management is known as or referred to as process through which the organization tends to deal with the unexpected and disruptive event which mostly threatens in order to harm an organization or the stakeholders. The crisis management is considered and known to be one of the most important and vital process in the public relations.

8 0
3 years ago
All of the following are aspects of macroeconomics EXCEPT: a. Foreign trade. b. The production decisions of a pharmaceutical fir
mixas84 [53]

Answer:

b. The production decisions of a pharmaceutical firm

Explanation:

The production decisions of a pharmaceutical firm is an aspect of microeconomics.

Macroeconomics is a branch of economics that studies the economy

Microeconomics is a branch of economics that studies individuals, firms and households.

I hope my answer helps you

3 0
3 years ago
Wims, Inc., has current assets of $3,900, net fixed assets of $26,500, current liabilities of $3,400, and long-term debt of $7,5
STALIN [3.7K]

Answer:

equity = $19500

Explanation:

Given data:

current assets $3900

net fixed assets $26,500

current liabilities $3400

debt = $7500

Total liabilities = current liabilities + long term debt

                         = 3400 + 7500 = $ 10,900

Total assets = current assets + net fixed assets

                     = 3900 + 26,500 = $30,400

We know

total assets  = total liabilities + equity

30400 = 10900+ equity

equity = $19500

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Awnser.......<br>please<br>please<br>please
    7·1 answer
  • Diversification cannot reduce market risk. <br> a. true <br> b. false
    13·1 answer
  • Which of the following will increase the supply of laptop computers? Choose one or more: A. The price of laptop computers rises.
    6·1 answer
  • Anna Garden recently opened her own basketweaving studio. She sells finished baskets in addition to selling the raw materials ne
    5·2 answers
  • Jones, who is currently unemployed, is a participant in three means-tested welfare programs: food stamps, rent stamps, and day c
    13·1 answer
  • Items that regularly appear on the financial statements of Maple Park Theatres Corp. The amounts shown for balance sheet items a
    14·1 answer
  • A firm has a demand function p=108-5q and the cost function c=-12q+q^2. find the price at which profit is maximum. find the maxi
    7·1 answer
  • An increase in debit balances means more investing by naive investors and would be a bearish indicator.
    13·1 answer
  • Staples promises an excellent online shopping experience, free delivery for purchases over $49.97, buy-online-collect in store,
    14·1 answer
  • If Frank is researching the number of customers who have gluten or wheat allergies, and then he begins to devise a strategy to c
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!