1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tamaranim1 [39]
3 years ago
8

A right triangle has an area of 24ft^2. The dimensions of the triangle are increased by a scale factor of 6. What is the area of

the new triangle

Mathematics
1 answer:
Nina [5.8K]3 years ago
8 0

Answer:

864\ ft^2

Step-by-step explanation:

we know that

The area of a triangle is equal to

A=\frac{1}{2}bh

A=24\ ft^2

24=\frac{1}{2}bh -------> 48=bh ------> equation A

where

b is the base of the triangle

h is the height of the triangle

In this problem the dimensions of the triangle are increased by a scale factor of 6

so

the new dimensions of the triangle are

b=6b, h=6h

The new area of the triangle will be

A1=\frac{1}{2}(6b)(6h)

A1=18bh ------> equation B

Substitute equation A in equation B

A1=18[48]=864\ ft^2

You might be interested in
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dmitriy789 [7]

Answer:

7.11\leq-7.1

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the tangent ratio for ∠E
Stells [14]
Tan E = 6/8 = 3/4

answer
3/4
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
An Internet store charges a base fee plus $1.50 per pound to ship items. The table shows samples of their shipping rates.
nalin [4]

Answer: For Last Question 4.50

Step-by-step explanation:It depends on the price per pound. Let's say the price per pound is 50 cents (or 0.50). (This is an example, the answer I'm giving will most likely NOT be correct, due to the nature of your question - sorry!) To calculate the price of Derek's package, you would multiply 7 (the weight of the package) by 0.50 (the price per pound), which totals to 3.50 Next, to calculate the price for Keisha's package, you'd do the same thing, but instead of multiplying 7 by the price per pound, you would multiply 10 by the price per pound, or 0.50. This multiplies out to 5 dollars. Next you'd subtract Derek's price from Keisha's, which is 5 - 3.50 or 1.50. If it is asking for a percentage, it would be about 150%.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of these fractions is a recurring decimal?
MrRissso [65]
Answer: D - 15/17

Explanation: it is the only answer that keeps continuing on forever when divided
5 0
2 years ago
A number r is more than 0 or less or equal to -8
musickatia [10]

r > 0 = r is greater than 0

r ≤ 8 = r is less than and equal to 8

0 ≤ r ≤ 8

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find all the real square roots of 0.0064
    15·2 answers
  • How many times goes 15 go into 127
    10·1 answer
  • What is the sum of the first 75 even numbers starting with 2? Enter your answer in the box.
    6·2 answers
  • The graph shows the cost of gasoline at a gas station. Find the cost in dollars per gallon
    11·1 answer
  • Help Me With This Question Please!
    9·1 answer
  • Shayna had $22 to spend on six notebooks. After buying them she had $10. How much did each notebook cost ? solving equations: ap
    5·2 answers
  • Find a value of x that is a solution to 5(x – 3) = x + 13.
    8·2 answers
  • Is 1¾ a rational numbers​
    9·1 answer
  • HI I NEED HELP IM A NOOB AT MATH
    6·1 answer
  • Select the correct answer.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!