Answer:
or 
Step-by-step explanation:
Multiply both sides of the equation by 

Simplify both sides of the equation.
or 
<em>hope this helps :)</em>
Hello!
To solve this, find the cost of a single light bulb first, by dividing 9 / 5.
9 / 5 ==> 1.80
One light bulb is $1.80
Now, multiply 1.80 by 7.
1.80 * 7 = 12.6
7 light bulbs cost $12.6
Hope this helps! ☺♥
Answer:
C: 8
Step-by-step explanation:
8^3=512
if it was -8^3 it would equal -512
|-6| + |-3 + (-5)|
6 + |-8|
6 + 8
14