1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rufina [12.5K]
3 years ago
5

If you are currently making 6.75 per hour and you’re offered a new job that pays 7.47 per hour how much more would you make per

hour
Mathematics
1 answer:
Nikolay [14]3 years ago
6 0

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

You are contrasting the numbers, so that means you are subtracting. When you subtract, the larger number goes on top..

7.47 - 6.75 = ?

So then you subtract and get $0.72.

I will make $0.72 more than I was at my current job.

-Mabel <3

You might be interested in
4. The perimeter of a church window is 60 inches. If the window is in the shape of a regular pentagon, what is the length of eac
mihalych1998 [28]
I think the answer is C
5 0
3 years ago
What is the interquartile range(IQR) of the data set represented by this box plot?
Nesterboy [21]
IQR=Q3-Q1
73-51=22
Answer:22
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the inequality –1 &gt; –2(x – 4) – 5(4x – 7).
Ksivusya [100]

Answer:

x > 2

Step-by-step explanation:

–1 > –2(x – 4) – 5(4x – 7)

–1 > –2x  + 8 –20x + 35

–1 >  - 22x + 43

- 1 - 43 >  - 22x

- 44 >  - 22x

\frac{ - 44}{ - 22}   <   \frac{ - 22x}{ - 22}

2 < x

x > 2

5 0
3 years ago
Hello! Is my answer correct?
My name is Ann [436]
It is the third one, you are correct!!!!:)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the beginning of the school year, Jamie had
VARVARA [1.3K]

Answer:

Hmmm let me solve then I will answer

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help will give brainlest for best answer and Thank You
    12·1 answer
  • Find the unit rate: $9.60 for 8 cans.<br><br> $ per can
    6·2 answers
  • PLEASE HELP ME!!!!<br><br><br> Please show work thank you!
    15·1 answer
  • F(x)= 2x/x+1 use long division to rewrite​
    11·1 answer
  • Mr.majors ordered six hot dogs and a bucket of popcorn at the concession stand. If the popcorn was 3.20 and the total was 18.20
    7·1 answer
  • Mr. Martinez is comparing the price of oranges from several different markets. Which market’s pricing guide is based on a consta
    12·1 answer
  • A closet is 2 feet deep , 5 feet wide , and 7 feet tall what is the valume of the closet in cubic feet , rounded to the nearest
    6·1 answer
  • Choose the best statement that explains the graph represented by these ordered pairs.
    10·2 answers
  • What is the third significant figure of 0.134​
    15·1 answer
  • a parent donated 36 fruit cups and 24 bananas to the fifth grade. The teacher wanted to make field trip snack bags with donated
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!