1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
finlep [7]
3 years ago
12

Given h(x) = x^2-4/2, find h(-8)

Mathematics
1 answer:
vlada-n [284]3 years ago
7 0

Answer:

62

Step-by-step explanation:

(-8)^2-2

64-2 = 62

You might be interested in
A man on rupees 15000 in a month. he spends rupees 3000 on food rupees 4000 on rent rupees 2000 on its children's education and
xeze [42]

Answer:

132000

Step-by-step explanation:

do you understand it

3 0
3 years ago
What number comes after 12 24 72 to 288
BARSIC [14]
What number comes after 12 24 72 to 288 first please explain that again and second 11 comes after 12 and 23 comes after 24 and 71 comes after 72 hope this helps
8 0
3 years ago
PLEASE HELP!!!!!
LekaFEV [45]

−4 3/7 −4 6/7 −5 3/7 4 2/7 5 1/7  



Least to greatest

−5 3/7  −4 6/7   −4 3/7  4 2/7 5 1/7  

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are all the numbers of pie?
Jobisdone [24]

Answer:theres alot

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help on this one
Step2247 [10]
The picture is blurry I can’t read it
7 0
3 years ago
Other questions:
  • NEED HELP PLEASE Will Give Brainlist to 1st answer
    7·1 answer
  • 53/200 write the fraction or mixed number as a percent ....can u please explain how to do the problem....
    9·1 answer
  • based on what you read, what kind of person was walt whitman? a. shy b. nervous c. outgoing d. lonely
    5·1 answer
  • A graduated commission employee makes 3.5% interest on the first $50,000 in sales and 6.5% interest on all sales over $50,000. W
    6·2 answers
  • What is the answer for the picture that is linked below?
    12·1 answer
  • Help please , 20 points
    8·2 answers
  • Which store has the better buy? 6 cans for $5 or 8 cans $9
    15·2 answers
  • Find sin angle∠ A. <br> A. 3/5<br> B. 4/5<br> C. 1<br> D. 5/4
    6·1 answer
  • Gigi is giving 3 flowers to each of her 7 friends. Which equation represents how many flowers, f, she will have to buy?
    14·1 answer
  • Select the two pairs of figures that are similar.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!