1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
snow_lady [41]
3 years ago
13

The sum of two numbers is 83. The sum of 2 times the first number and 3 times the second number

Mathematics
1 answer:
xxTIMURxx [149]3 years ago
5 0

Answer: the two numbers are 46 and 37

Step-by-step explanation:

Given that:

Sum of two numbers = 83

Sum of two times the first number and three times the second number = 203

From the question :

Let the numbers = a and b respectively

a + b = 83 - - - (1)

2*a + 3*b = 203

2a + 3b = 203 - - - (2)

From (1) :

a + b = 83

a = 83 - b

Substitute a = 83 - b into (2)

2(83 - b) + 3b = 203

166 - 2b + 3b = 203

166 + b = 203

b = 203 - 166

b = 37

From;

a + b = 83

a = 83 - b

a = 83 - 37

a = 46

You might be interested in
In hopes of encouraging healthier snacks at school, Zack brought in a tray of carrot sticks and apple slices to share. The tray
Alex787 [66]

Answer:

48% were carrot sticks.

52% were apple slices.

Step-by-step explanation:

Given that:

Total number of snacks in the tray = 25

Number of carrot sticks = 12

Number of apple slices = 25 - 12 = 13

Percent of carrot sticks = \frac{Number\ of\ carrot\ sticks}{Total\ Number}*100

Percent of carrot sticks= \frac{12}{25}*100

Percent of carrot sticks = 0.48 * 100 = 48%

Percent of apple slices = \frac{13}{25}*100

Percent of apple slices = 52%

Hence,

48% were carrot sticks.

52% were apple slices.

6 0
3 years ago
Rosabell had 27 posters for the parade, she droppd 19 while marching in the parade. how many does she hav left.
vaieri [72.5K]
11, rosabell had 11 posters for the parade
8 0
3 years ago
(Giving brainiest.) Explain why each statement might be true or might be untrue. Tell if each is an example of inductive or dedu
kiruha [24]

Answer:

Deductive because you would use multiple statements to draw a conclusion

3 0
3 years ago
What is another way to write 9 times 200
Whitepunk [10]

200 + 200 + 200 + 200 + 200 + 200 + 200 + 200 + 200 = 1,800

8 0
3 years ago
Add mix numbers Madison made a fruit salad . She used 3 1 fourth cups of straw berries and 2 1 fourths cups of blueberries. How
Zinaida [17]

Answer:

1 1/4

Step-by-step explanation:

For the strawberries, we will have to multiply 3 by 1/4 to get the total amount of strawberries used.

1/4 * 3 = 3/4

For the blueberries, we will have to multiply 2 by 1/4 to get the total amount of blueberries used.

1/4 * 2 = 2/4

Simplify that to get 1/2

Now we need to add 3/4 and 1/2

3/4 + 1/2 = 5/4

Simplify that and we get our answer;

1 1/4

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Just a lil some some so please help me
    6·2 answers
  • If sales tax in your city is 4.4 and an item cost 3$ before tax how much tax would you pay on that item?
    5·1 answer
  • What is the rate $2.50 for 10 items, as a unit rate?
    15·1 answer
  • If you earn $48 in 4 hours. What is the unit rate per hour?​
    11·2 answers
  • Can u help me plz ?
    13·1 answer
  • What should be done to solve the following equation? (7.5)x = 45
    13·2 answers
  • Rhonda tutors students after school. She charges $25 per hour to tutor math students and $30 per hour to tutor science students.
    6·2 answers
  • Which of the following functions is graphed below?
    10·2 answers
  • What is the value of x?
    10·1 answer
  • Literal Equations:
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!