1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reptile [31]
3 years ago
6

In a sample of 120 randomly selected people in City A, 5% prefer eating salad after the main course. In a sample of 120 randomly

selected people in City B, 8% prefer eating salad after the main course. Check that the conditions are met for a hypothesis test to compare the population proportion of people that prefer eating salad after the main course in City A to the proportion in City B.

Mathematics
1 answer:
Alex777 [14]3 years ago
3 0

Answer:

There is no enough evidence that the proportions are different.

Step-by-step explanation:

We have to perform a hypothesis test on the difference of proportions.

In this case, the sample size is equal.

The null and alternative hypothesis are

H_0: \pi_1=\pi_2\\\\ H_1: \pi_1\neq\pi_2

The significance level is assumed to be 0.05.

The weighted average p, as the sample sizes are the same, is the average of both proportions:

p=\frac{p_1+p_2}{2} =\frac{0.05+0.08}{2}=0.065

The standard deviation is

s=\sqrt{\frac{2p(1-p)}{n} } =\sqrt{\frac{2*0.065(1-0.065)}{120}} =0.032

The z-value for this sample is:

z=\frac{p_1-p_2}{s} =\frac{0.05-0.08}{0.032} =-0.9375

The P-value for z=-0.9375 is P=0.3485.

The P-value (0.35) is greater than the significance level (0.05), so the null hypothesis is failed to reject.

There is no enough evidence that the proportions are different.

You might be interested in
Hong buys a bag of 11 tangerines for $2.86.
Ghella [55]

Answer:

$0.26

Step-by-step explanation:

To find the unit price, divide the cost by the amount you have.

$2.86/11 = $0.26

The unit price is $0.26.

7 0
3 years ago
I am doing do math homework 8-10 can someone plzzz help me
zubka84 [21]

Answer:

I could help you, what are the questions you need help with? x

Step-by-step explanation:

-Emilie Xo

8 0
3 years ago
0.4 divided by 0.08 show your work
Marat540 [252]
Remove decimal for 4 move other decimal over once to the right and divide like normal
4 0
3 years ago
Nancy bought 7 pounds of oranges and 3 pounds of bananas for $17. Her husband later bought 3 pounds of oranges and 6 pounds of b
Serjik [45]

Answer:

<u>The price of oranges is US$ 2 per pound and the price of bananas is US$ 1 per pound.</u>

Step-by-step explanation:

1. Bananas and oranges bought by Nancy:

Oranges = 7 pounds

Bananas = 3 pounds

Cost = US$ 17

2. Bananas and oranges bought by Nancy's husband:

Oranges = 3 pounds or 3x

Bananas = 6 pounds or 6y

Cost = US$ 12

3x + 6y = 12 (Dividing by 3 at both sides of the equation)

x + 2y = 4

x = 4 - 2y

3. Total Purchases:

Oranges = 10 pounds or 10x

Bananas = 9 pounds or 9y

Cost = US$ 29

10x + 9y = 29

10 (4 - 2y) + 9y = 29 (Replacing x with 4 - 2y from 2nd purchase)

40 - 20y +9y = 29

-11y = 29 - 40

- 11y = - 11

y = 1 (Dividing by -11 at both sides)

<u>Pound of bananas = US$ 1</u>

10x + 9 (1) = 29 (Replacing y by 1 in the original formula)

10x + 9 = 29

10x = 20

x = 2 (Dividing by 10 at both sides)

<u>Pound of oranges = US$ 2</u>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help!<br><br> What is the least amount of material needed to make the mailing tube?
riadik2000 [5.3K]
Material needed = πD x height

π x 3 x (3 x 12)           //multiply by 12 to change the 3 feet to inches

= 339.29 in²

----------------------------
Answer: 339.29 in²
----------------------------
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the equation for y<br><br><br> 24 = 4x + 6y
    12·2 answers
  • For the given linear function, what are the slope and y-intercept?
    7·1 answer
  • 48% of the children in a summer camp are boys. If there are 1536 boys, how many children are there in the
    13·1 answer
  • Simplify 5^2•(4+2^3)
    6·1 answer
  • The equations x minus 2 y = 1, 3 x minus y = negative 1, x + 2 y = negative 1, and 3 x + y = 1 are shown on the graph below. On
    12·2 answers
  • Machine A takes a hours to make 100 bolts, and machine B takes b hours to make 100 bolts. How many
    9·1 answer
  • What is -4 2/3 as a decimal with work
    9·1 answer
  • Audio
    6·1 answer
  • What is 4.059 divided by 1,000
    11·2 answers
  • Math help please show work
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!