1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MaRussiya [10]
3 years ago
5

PLEASE HELP QUICKLY,15 POINTS AND WILL

Mathematics
1 answer:
zepelin [54]3 years ago
7 0

Answer:

x=26

Step-by-step explanation:

The sum of the angles of a triangle add to 180 degrees

(2x-5)° +(4x-1)° + 30° = 180

Combine like terms

6x +24 =180

Subtract 24 from each side

6x+24-24 =180-24

6x = 156

Divide by 6

6x/6 =156/6

x =26

You might be interested in
Find the slope of the line on the graph.
Delicious77 [7]
The answer would be slope= -5/4

Hope this helps

Have a great day/night

Feel free to ask any questions
8 0
2 years ago
The angles of a pentagon are x, x − 5 0 , x + 100 , 2x + 150and 2x + 300 . Find all the angles.
miv72 [106K]

Answer:

The interior angles are 70°,65°,80°,155° and 170°

Step-by-step explanation:

step 1

Find the sum of the interior angles of the pentagon

The sum is equal to

S=(n-2)*180°

where

n is the number of sides of polygon

n=5 (pentagon)

substitute

S=(5-2)*180°=540°

step 2

Find the value of x

Sum the given angles and equate to 540

x+(x-5)+(x+10)+(2x+15)+(2x+30)=540°

7x+50=540°

7x=490°

x=70°

step 3

Find all the angles

x=70°

(x-5)=(70-5)=65°

(x+10)=(70+10)=80°

(2x+15)=(2*70+15)=155°

(2x+30)=(2*70+30)=170°

8 0
2 years ago
Someone please help me will give BRAILIEST !!!!!!!!
marishachu [46]
Its a stop taking the medicine when you feel better! Vote me as brainlyest
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The temperature in several cities in Canada are shown in the table to the right. The average temperature can be found in the sum
aliina [53]

Answer:

The one you selected is right

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
If 6 1/4 of potatoes cost 40.75 how much would one pound cost
Darya [45]

Answer 6 dollars and 52 cents

Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)

40.75/6.25 = 6.52 per unit price

6 0
3 years ago
Other questions:
  • How do make and order of operations experssion?
    8·1 answer
  • Give an estimate for 42.8 x 13.6
    6·2 answers
  • Val has 2 hours to finish a slide presentation. It takes her 1 ··6 hour to create each slide. Will Val have enough time to creat
    5·1 answer
  • Communicative property
    10·1 answer
  • What is 6×9÷18+100-11+4
    9·1 answer
  • Match The Following, 26 POINTS HELP FAST
    13·2 answers
  • PLZZZZ HURRY ILL GIVE BRAINLEST POINTS PLZZZZ I NEED A 100% ON THIS TEST
    10·1 answer
  • I need help what do I put in this blank what is the last number
    6·1 answer
  • I need help this is the last day I can do this test!
    10·2 answers
  • Joaquin wants to make his famous chocolate chip cookies to bring to his friend's birthday party. The original recipe serves 8 pe
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!