Given :
Fresh Farm: $4.50 for 5 lbs
Fruit Garden: $1/5 for 1/3 lb
Mother Nature: $4 for 5 lbs
Country Market: $0.85 per pound
To Find :
Which store offers the lowest unit rate for cantaloupes, in dollars per pound.
Solution :
Dollar per pound of each store :
Fresh Farm : 4.50/5 = $0.9 per pound
Fruit Garden: (1/5)/(1/3) = $0.6 per pound
Mother Nature: 4/5 = $0.8 per pound
Country Market: $0.85 per pound
From above we can see that Fruit Garden offers lowest unit rate.
Hence, this is the required solution.
Answer:
7 plus 12 equals 19.
7 minus 12 equals -5.
7 times 12 equals 84.
7 divided by 12 equals 0,583...