1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
mestny
[16]
3 years ago
9
What is the total cost to the nearest cent $58 20% tip
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
fenix001
[56]
3 years ago
3
0
The answer is $58 × 0.020 = $1.16
1.16 + $58 = 59.16
Send
You might be interested in
A number divided by 40 has a quotient of 6 with a remainder of 16.Ffind the number
AlekseyPX
(40*6)+16=X
240+16=X
256=X
The number is 256.
3
0
3 years ago
Read 2 more answers
Write and solve a problem for 42 divided 7 in which the quotient is the number of groups
Verdich [7]
Answer:
6
Step-by-step explanation:
4
0
3 years ago
#9 please help<br><br> I’ll give brainlylist in return
9966 [12]
Factored form: (-x-4) (x-6)
Standard form: y= −x^2 + 2x + 24
Zeros: -4, 6
5
0
2 years ago
Find the slope of a line through (4, 5) and (4, -5). Determine if the line is vertical, horizontal, or neither.
oksian1 [2.3K]
Answer:
Its a straight line
Step-by-step explanation:
4
0
3 years ago
942 ÷ 7 = ? A. 134 R4 B. 136 C. 134 R2 D. 133 R1
zimovet [89]
Answer:
Step-by-step explanation:
134
5
0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
Allison car can drive 450 miles on just 12 gallons of gas what is the mileage per gallon
11
·
1 answer
Change the decimal to a percent. 0.43 =
6
·
2 answers
What is the equation of the line written in the form y=mx+b that passes through G and has y-intercept of -3 enter the equation o
9
·
1 answer
Express 6/25 as a decimal fracture
15
·
2 answers
Find the volume of the figure
7
·
1 answer
Liam has 12 red balloons and 14 blue balloons.He put all of his balloons in 2 equal groups. How many balloons are in each group?
10
·
2 answers
What is the meaning of the slope in this situation?
15
·
2 answers
Elizabeth ate lunch and wanted to leave her waitress a 15% TIP. Her meal cost $8.95. How much money should Elizabeth leave total
7
·
1 answer
Fuffy spent $7.20 on 4 dozen pencils. How much did each pencil cost
5
·
1 answer
The table represents a linear function.
12
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!