1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mestny [16]
3 years ago
9

What is the total cost to the nearest cent $58 20% tip

Mathematics
1 answer:
fenix001 [56]3 years ago
3 0
The answer is $58 × 0.020 = $1.16
1.16 + $58 = 59.16
You might be interested in
A number divided by 40 has a quotient of 6 with a remainder of 16.Ffind the number
AlekseyPX
(40*6)+16=X
240+16=X
256=X
The number is 256.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write and solve a problem for 42 divided 7 in which the quotient is the number of groups
Verdich [7]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
#9 please help<br><br> I’ll give brainlylist in return
9966 [12]
Factored form: (-x-4) (x-6)
Standard form: y= −x^2 + 2x + 24
Zeros: -4, 6
5 0
2 years ago
Find the slope of a line through (4, 5) and (4, -5). Determine if the line is vertical, horizontal, or neither.
oksian1 [2.3K]

Answer:

Its a straight line

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
942 ÷ 7 = ? A. 134 R4 B. 136 C. 134 R2 D. 133 R1
zimovet [89]

Answer:


Step-by-step explanation:

134

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Allison car can drive 450 miles on just 12 gallons of gas what is the mileage per gallon
    11·1 answer
  • Change the decimal to a percent. 0.43 =
    6·2 answers
  • What is the equation of the line written in the form y=mx+b that passes through G and has y-intercept of -3 enter the equation o
    9·1 answer
  • Express 6/25 as a decimal fracture​
    15·2 answers
  • Find the volume of the figure
    7·1 answer
  • Liam has 12 red balloons and 14 blue balloons.He put all of his balloons in 2 equal groups. How many balloons are in each group?
    10·2 answers
  • What is the meaning of the slope in this situation?
    15·2 answers
  • Elizabeth ate lunch and wanted to leave her waitress a 15% TIP. Her meal cost $8.95. How much money should Elizabeth leave total
    7·1 answer
  • Fuffy spent $7.20 on 4 dozen pencils. How much did each pencil cost
    5·1 answer
  • The table represents a linear function.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!