1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Keith_Richards [23]
3 years ago
15

A grocery store charges $1.49 per pound of bananas. Use a unit rate to find the price of 3 pounds of bananas.

Mathematics
1 answer:
Anna007 [38]3 years ago
7 0

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

Price if 1 pound of bananas=$1.49

Price if 3 pounds of bananas=3x$1.49

=$4.47

You might be interested in
The diameter of a circle has endpoints whosever coordinates are R(-2,2) and S(4,2). find the center of the circle
lisov135 [29]
Hello!

As you can see this line is horizontal. It is 6 units long. Therefore the center is three units in. Therefore the center of this circle is at (1,2).

I hope this helps!
3 0
3 years ago
Expressions and Equations
mylen [45]
Use photomath it is a really good app u should try it
7 0
3 years ago
What is 4^0 in exponential form?
Nesterboy [21]
Anything to the power of 0 is just 1
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What’s this in standard form
AlladinOne [14]

Answer:

0.614

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Simplify. Express the quotient as a radical expression.
frez [133]
The correct answer is the first option - ninth root of x squared.
To see how I got that answer, take a look at the attachment below. 

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 0.167 in a fraction
    6·2 answers
  • PLEASE HELP !
    7·2 answers
  • What is the answer to 2.83+ (0.3 times 2.16)
    12·1 answer
  • If you earn $15 an hour, what will your pay be (before taxes) if you work 27 hours in one week
    15·2 answers
  • Using the pattern rule completely ordered pair for the point below.
    10·1 answer
  • Y = 95°, find the measure of x
    14·1 answer
  • A town in east Texas received 35 inches of rain in two weeks. If it kept raining at this rate for a 31−day month, how much rain
    10·1 answer
  • What is the scale factor of the small triangle to the large triangle?
    11·2 answers
  • EASY QUESTION! MARK BRAINLIEST!<br><br> if i pay $3.50 a month how much do i pay a year? :)))
    5·1 answer
  • What is the value of 780/60
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!