1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svet-max [94.6K]
4 years ago
11

Erica babysits for 4.5 hours and is paid $27. If the people she babysits for have $34 to pay her, how long can they stay out?

Mathematics
1 answer:
Zigmanuir [339]4 years ago
3 0

Answer:

5 2/3 hours  

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve this problem

hours over money


4.5 hours         x hours

-------------    =  ------------

27 dollars        34 dollars


Using cross products

4.5 * 34 = 27 * x

153 =27x

Divide each side by 27

153/27 = 27x/27

5.666666 hours




You might be interested in
Write in point-slope form an equation of the line that passes through the point
AnnyKZ [126]

A horizontal line through y=−53. Explanation: Write the equation in the form y=mx+c because then we can read off the slope and the y-intercept ...

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The difference of a number p and 6
frez [133]
P-6 because you subtract the variable from the 6 
7 0
3 years ago
If a recipe required 1 1/2 cups of sugar how many required to make M batches of cookies
Tema [17]

what does m mean first of a

5 0
4 years ago
The forth term of an arithmetic seaquence is 19 and the fifth term is 13 . what is the third term
Vaselesa [24]
The third term was likely to be 25. You can see a pattern -6 when it goes up a term. 
5 0
3 years ago
A 4-pack of greeting cards costs $7.40. What is the unit price?pls answer fast
densk [106]

Answer:

The unit price of the problem is that one pack of greeting cards costs $1.85

Step-by-step explanation:

In order to find the unit rate, you have to divide the price by the quantity of the product. So, we will divide 7.40 by 4 so we can see the price of one pack.

7.40 ÷ 4 = 1.85

So, one pack of greeting cards costs $1.85 which is also our unit price.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • If one letter is chosen at random from the word comb what is the probability that the letter chosen will be a b
    9·1 answer
  • Jenny served a volleyball​
    9·1 answer
  • Justin's car can travel 77.5 miles using 3.1 gallons of gas.
    6·1 answer
  • Helppppppppppppppppppppppppppp
    11·2 answers
  • The perimeter of a triangle is 47cmIf the longest side of the triangle is 4cm less than three times the shortest side and the th
    11·1 answer
  • HELP
    7·1 answer
  • Solve the inequality for z. <br><br>11 ≤z - 9​
    10·2 answers
  • Using division, select all the fractions that are equivalent to 30/40.
    10·2 answers
  • Find the distance from A to C across the gorge illustrated in the figure
    7·1 answer
  • Which of these lines is perpendicular to the line y = 3x + 2?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!