1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mojhsa [17]
3 years ago
12

Write the percent as a fraction or mixed number in simplest form. 72.5

Mathematics
1 answer:
barxatty [35]3 years ago
6 0

Answer:

29/40

Step-by-step explanation:


You might be interested in
The coordinates of the vertices of the triangle shown below are a(2,13), b(10,5) c(12,14).
Luden [163]
(2,13)is the right answer
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the perimeter of a square with area 64 cm/2
finlep [7]
The answer is 32cm :))))))
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Plz Help meee!!!<br><br>Factor the Trinomial<br><br>x^2+12x+27​
mojhsa [17]

Answer:

(x + 9)(x + 3)

Step-by-step explanation:

Factor 27 so that the factors, when combined, will equal 12:

x² + 12x + 27

x                9

x                3

(x + 9)(x + 3) is your answer.

Check: Use the FOIL method. Multiply the first two terms, the outside terms, the inside terms, and then the last two terms. Combine like terms:

(x + 9)(x + 3) = x² + 3x + 9x + 27 = x² + 12x + 27 (√)

~

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whoever gets it right get s brainlest This figure shows the dimensions of a right triangular prism.
Flauer [41]

Answer:

48

Step-by-step explanation:

8x3x2= 48

8 0
1 year ago
What is the exact volume of the cylinder. B= 6 in. H=6 in.
algol [13]

Answer:

Exact volume is 216π in^3.

Step-by-step explanation:

If B is the radius of the base of the cylinder then the volume is:

V = πr^2h

= π * 6^2 * 6

= π*36*6

= 216π in^3.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • EXPERTS/ACE/TRUSTED HELPERS
    12·2 answers
  • The Box says it takes 4 eggs to make 12 pancakes. How many eggs did Alfonso use to
    10·1 answer
  • Alice Correa bought three yards of cloth to make a dress. The cloth was on sale for $1.93 per yard. How much did Alice pay for t
    15·2 answers
  • Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *
    12·1 answer
  • Need help!!!!ASAP
    8·1 answer
  • Can anyone help me please thank you if you do
    10·1 answer
  • Mackenzie substituted the measurements of a cone into the formula to find the surface area. Her work is shown below.
    15·1 answer
  • An ice company sells 7 bags of ice for 21$ how much would it cost PER bag of ice
    11·2 answers
  • Please explain how you got your answer.
    6·1 answer
  • What is the angle measure θ in degrees such that cos(θ) = 2/16? Round your answer to the nearest degree.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!