1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Makovka662 [10]
3 years ago
8

From 1994 to 1999, inflation in the United States was relatively constant at approximately 2.5 percent. When inflation is consta

nt for an extended period, which of the following is most likely?
a. The actual inflation rate will be greater than the anticipated rate, leading to an actual rate of unemployment that exceeds the natural rate of unemployment.
b. People will correctly anticipate the actual inflation rate, and the actual rate of unemployment will exceed the natural rate of unemployment.
c. People will correctly anticipate the actual inflation rate, and the actual rate of unemployment will approach the natural rate of unemployment.
d. Actual inflation will be less than the anticipated rate, leading to an actual rate of unemployment that exceeds the natural rate of unemployment.
Business
1 answer:
stepan [7]3 years ago
3 0

Answer:

The correct answer is option C

When inflation is constant for an extended period of time,

C. People will correctly anticipate the actual inflation rate, and the actual rate of unemployment will approach the natural rate of unemployment.

You might be interested in
In ________ ranking, raters look at a list of employees, decide who the best employee is, and cross that person's name off the l
Katyanochek1 [597]

Answer: Alternation Ranking

Explanation: In Alternation Ranking employees are rated by choosing the best and then the worst employee, and then repeating the process until all employees have been rated. This method is effective in determining worker's performance using comparison with other workers in the company.

4 0
3 years ago
Swifty Company uses the units-of-activity method in computing depreciation. A new plant asset is purchased for $41000 that will
cluponka [151]

Answer:

depreciation rate per unit $0.34

Explanation:

To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:

depreciable amount:

$41,000 - $3,600 = $ 37,400

depreciation rate:

$37,400 / 110,000 units = $0.34

8 0
3 years ago
A large percentage of the population in ethiopia and afghanistan make insufficient money to afford food and other necessities of
Alex_Xolod [135]
<span>This is absolute poverty. This is the state of being where the daily needs of a person or family are not being met, even after completing a day's work. This is in relation to relative poverty, which is based on the standards of living in a certain country. Absolute poverty is the standard at which anyone in any part of the world would be unable to meet their basic food and housing needs.</span>
3 0
3 years ago
A firm has a debt-to-equity ratio of .5 and a market-to-book ratio of 2. What is the ratio of the book value of debt to the mark
ahrayia [7]

Answer: 0.25

Explanation:

The The debt-to-equity ratio is calculated when the total liabilities of w company is divided a by the shareholder equity while the book-to-market ratio is used to know a company's value by comparing the book value of the company to its market value.

Since the firm has a debt-to-equity ratio of .5 and a market-to-book ratio of 2. The ratio of the book value of debt to the market value of equity will be:

= 0.5/2

= 0.25

5 0
3 years ago
In year 1, Kris purchased a new home for $200,000 by making a down payment of $150,000 and financing the remaining $50,000 with
blondinia [14]

Answer: D. $7,500

Explanation:

Before the $150,000 mortgage at 5%, the existing $40,000 balance of the loan was paid off. Therefore, only the mortgage was payable. At 5% x %150,000 = $7500 interest.

Therefore, the amount $7500 interest expense Kris will deduct as home related interest expense would be $7,500.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The ABC Company had its highest level of production in May when they produced 4,000 units at a total cost of $110,000 and its lo
    5·1 answer
  • Cheyenne has a small bakery specializing in gourmet cupcakes. In response to customer demand, she has added gluten-free cupcakes
    13·1 answer
  • Jamie is a 47-year-old accountant who has worked for a large software firm for more than 25 years. His performance during this t
    6·1 answer
  • The sahara company purchased equipment on january 1, 2015, for $100,000. the equipment had an estimated residual value of $10,00
    9·1 answer
  • When determining the value of a property using the Sales Comparison Approach (also known as the Market Data Approach) the apprai
    11·1 answer
  • You own a stock portfolio invested 25 percent in Stock Q, 25 percent in Stock R, 15 percent in Stock S, and 35 percent in Stock
    12·1 answer
  • Which of the following statements is correct? a. Vertical equity is the idea that taxpayers with similar abilities to pay taxes
    10·1 answer
  • The XYZ car manufacturing company is advertising its new hybrid vehicle. It understands that its competition, Toyota's hybrid ca
    10·1 answer
  • At the end of the current year, $12,040 of fees have been earned but have not been billed to clients.
    15·1 answer
  • Felicity's company has several communal workspaces that are soundproof so employees can either enjoy quiet while they work or pl
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!