1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natima [27]
2 years ago
10

Swifty Company uses the units-of-activity method in computing depreciation. A new plant asset is purchased for $41000 that will

produce an estimated 110000 units over its useful life. Estimated salvage value at the end of its useful life is $3600. What is the depreciation cost per unit?
Business
1 answer:
cluponka [151]2 years ago
8 0

Answer:

depreciation rate per unit $0.34

Explanation:

To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:

depreciable amount:

$41,000 - $3,600 = $ 37,400

depreciation rate:

$37,400 / 110,000 units = $0.34

You might be interested in
Consider This) Susie purchased a nonrefundable ticket to a soccer match for $20. It will cost her $10 worth of gas and wear and
kumpel [21]

Answer:

The $20 ticket to the match.

Explanation:

The sunk cost would be the $20 ticket to the match.

3 0
3 years ago
If an applicant has extensive training, numerous scholastic accomplishments, a high level of community involvement, and no work
Gala2k [10]
A functional/hybrid resume would be more suitable for this situation.

Chronological order is normally most supportive when itemizing work understanding, so a potential boss can see where you worked and for to what extent, so it isn't as simple to apply chronological order to your group inclusion or broad preparing.
6 0
3 years ago
Cruella Inc. owns 85% of Horace Co. During 20X9, Cruella sells goods to Horace with a 25% gross profit. Horace sold all of these
vovangra [49]

Answer:

Option A is the correct answer,no adjustment is needed.

Explanation:

When related companies sell to each other,the sales transaction is not sales in actual sense,as it is likened to the left hand of an individual exchanging cash with the right hand,in other words, the cash is still owned by the same person.

The same concept is applicable to subsidiaries and parent,the sales recorded from a group perspective is when they sold to external third parties.

When sales happen between related companies, a provision for unrealized profits has to be made to the tune of inventory purchased from related companies  not yet sold externally,as the whole of the goods have been to third parties, no such provision or adjustment is required.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
g A savings product requires you to invest the following amounts. 250 today, 450 in one year, 650 in two years, 850 in three yea
Kaylis [27]

Answer:

$3,520.65

Explanation:

The computation of the future value is shown below:

As we know that

Future value = Present value × (1 + interest rate)^number of years

= $250 × (1 + 0.0275)^5 + $450 × (1 + 0.0275)^4 + $650 × (1 + 0.0275)^3 + $850 × (1 + 0.0275)^2 + $1,100 × (1 + 0.0275)^1

= $286.32 + $501.58 + $705.11 + $897.39 + $1,130.25

= $3,520.65

We do the reversing time period and according to that the calculation can come.

3 0
3 years ago
Suppose you observe the following exchange rates: €1 = $.85; £1 = $1.60; and €2.00 = £1.00. Starting with $1,000,000, how can yo
IrinaVladis [17]

Answer:

i'll answer it after 15 years see you then

Explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Exercise 8-07 At December 31, 2019, Pharoah Company Company had a credit balance of $18,100 in Allowance for Doubtful Accounts.
    14·1 answer
  • Until January 1, 2012, the price for ethanol consumers in the United States was higher than world free-market price by $0.54 per
    12·1 answer
  • Cameron industries is purchasing a new chemical vapor depositor in order to make silicon chips. it will cost $ 4 million$4 milli
    13·1 answer
  • Wendy worked as a salesperson and had the highest total dollar value of sales for all salespersons in her company in the first q
    10·1 answer
  • The knowledge and skills acquired by a worker through education and experience is a description of which factor of production? p
    8·1 answer
  • Cooke Company incurs $4 per unit of variable selling and administrative expense and $50,000 per month in fixed selling and admin
    6·1 answer
  • Year Cash Flow 0 –$ 8,300 1 2,100 2 3,000 3 2,300 4 1,700 What is the payback period for the set of cash flows given above? (Do
    10·1 answer
  • Stoneside Inc. has provided you with the following information for its Manufacturing Overhead account at the end of the period.
    5·1 answer
  • Wally's Party Warehouse provides wholesale party equipment and materials to Party Shops. In 2019, Wally's Party sold 30 bounce h
    13·1 answer
  • The eu has benefited firms in its member nations because.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!