1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natima [27]
3 years ago
10

Swifty Company uses the units-of-activity method in computing depreciation. A new plant asset is purchased for $41000 that will

produce an estimated 110000 units over its useful life. Estimated salvage value at the end of its useful life is $3600. What is the depreciation cost per unit?
Business
1 answer:
cluponka [151]3 years ago
8 0

Answer:

depreciation rate per unit $0.34

Explanation:

To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:

depreciable amount:

$41,000 - $3,600 = $ 37,400

depreciation rate:

$37,400 / 110,000 units = $0.34

You might be interested in
Omar invested his savings in two investment funds. The $6000 that he invested in Fund A returned a 3% profit. The amount that he
photoshop1234 [79]

Answer:

Investment in fund b = $15,000

Explanation:

Let us assume  funds invested in fund b = x while the sum total of funds invested in fund a & b = Y .ie Y = $6000 + x

Fund A returned $6000 * 3/100 = $180

Fund B returned = x & 10/100 = x/10

8%y(total returns) = funds a returns + fund b returns

8%y = $180 + (x/10)

let is replace y with 6000 + x

(6000 +x) * 8% = 180 + (x/10)

480+ 8x/100 = 180 + (x/10)

480 - 180 = (x/10) - (8x/100)

300 =        (10x - 8x )/100

300 = 2x/100

300*100 = 2x

30,000 = 2x

x = 15, 000

6 0
2 years ago
What is a way to protect your social security number and other sensitive information from identity theft? everfi?
faltersainse [42]

dont share you personal emails or passwords

5 0
3 years ago
In 1932, the U.S. government imposed a two-cent tax on checks written on deposits in bank accounts. This action would be expecte
scZoUnD [109]

Answer:

Increase the currency-deposit ratio

Decrease money supply

Explanation:

The federal government made the move in order to balance their budget with he notion that with the introduction of the 2 cents on every bank cheques, it will dissuade people from doing bank deposit and switch to currency which will inturn reduce money supply.

4 0
3 years ago
If the mortgage loan is 80% of the appraised value of a house, and the interest rate of 8% amounts to $460 interest for the firs
irga5000 [103]

The appraised value of the house is after calculating interest and the value is $86,250.

<h3>What is appraised value?</h3>

A qualified appraiser or valuer's assessment of the assessed value of the real property is what is meant by an appraised value or mortgage valuation. It is typically utilized as a pre-qualification criterion and risk-based pricing component in connection with a financial institution's issuance of mortgage loans.

Calculation of appraised value of the house:

  1. First, calculate the yearly interest. $5,520 in interest total every year ($460 x 12).
  2. Take a loan for $69,000 at an interest rate of.08 on $5,520.
  3. Next, subtract $86,250 from $69,000 to get the appraised value.

Hence, the total appraisal value is $86,250.

Learn more about appraised value :

brainly.com/question/21507493

#SPJ1

6 0
1 year ago
A producer has indicated to a potential client that the proposed life insurance policy is covered by the Massachusetts Life and
Ksivusya [100]

There are lot of people involved in production. The action taken by the producer is prohibited by law.

<h3>Which  actions is considered to be an unfair trade practice?</h3>

Unfair business practices are said to be any kind of misrepresentation, untrue advertising or depiction of a good or service,  noncompliance with the terms of manufacturing standards, etc.

The action of the producer is prohibited because it is not the right thing to do and also not backed up by law.

Learn more about Producers from

brainly.com/question/8806324

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Harry's Pepperoni Pizza Parlor produced 10,000 large pepperoni pizzas last year that sold for $10 each. This year Harry's again
    9·1 answer
  • Sandhill Company reports the following operating results for the month of August: sales $382,500 (units 5,100), variable costs $
    6·1 answer
  • Which of the following does NOT define the responsibilities of a limited partner? A. No financial investment in the business. B.
    6·1 answer
  • Loan x has a principal of $10,000x and a yearly simple interest rate of 4%. Loan y has a principal of $10,000y and a yearly simp
    10·1 answer
  • What are the sources of information about foreign employment ? Introduce them in brief.​
    12·2 answers
  • Barbara Jones is interested in buying a five-year zero coupon bond with a face value of $1,000. She understands that the market
    13·1 answer
  • Phil used his rental property for personal use for 7 days and rented it for 63 days. In most cases, what percentage of his expen
    8·1 answer
  • Durable goods $3,000
    9·1 answer
  • Definition of tax fraud and tax reduction?
    14·1 answer
  • If the government subsidizes colleges adn sets the subsidy so that the efficnet number of students entroll, what is the subsidy
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!