1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex Ar [27]
3 years ago
5

The store is selling lemons at $0.35 each. Each lemon yields about 2 tablespoons of juice. How much will it cost to buy enough l

emons to make two 9-inch lemon pies, each requiring half a cup of lemon juice?
Mathematics
1 answer:
lana [24]3 years ago
5 0

Answer:

Total cost to buy required lemons = $ 2.8

Step-by-step explanation:

Selling price of each lemon = $0.35

One 9-inch lemon pie requires 0.5 cup of lemon juice

⇒ Two 9-inch lemon pie will require 2 × 0.5 = 1 cup of lemon juice

In general, One cup contains 16 tablespoons of juice

Now, 2 tablespoons of juice is yielded by one lemon

\implies\text{16 tablespoons of juice is yielded by = }\frac{1}{2}\times 16\text{ = 8 lemons}

NOw, Cost of 1 lemon = $0.35

Therefore, Cost of 8 lemons = 8 × 0.35 =$ 2.8

Hence, Total cost to buy required lemons = $ 2.8

You might be interested in
a recipe for 4 servings of mashed potatoes calls for 1 1/3 cups of potato flakes and 1 cup of boiling water. if james wants to m
ElenaW [278]
Potato Flakes: 2 cups
Boiling Water: 1 1/2 cups
3 0
4 years ago
The difference of the product of 3 and m<br> minus the quotient of m divided by 2<br> m=6
s2008m [1.1K]

Answer:5m/2

Step-by-step explanation:

3m-m/2

(2×3m-1×m)/2

(6m-m)/2=5m/2

5 0
3 years ago
All the info is in the photos your gonna need the answer to the first photo to answer the second one help plz I'm giving Brainli
navik [9.2K]

Answer:

240 minutes (4 hours)

Step-by-step explanation:

the descend 3000 ft every 20 minutes

36000 ÷ 3000 = 12

20*12 = 240 minutes

7 0
3 years ago
conor earns $9 an hour for yard work. he raked leaves one afternoon and earned $29.25. how many hours did he rake leaves? ANSWER
Assoli18 [71]

Answer:

He worked for 3.25 hours

Step-by-step explanation:

29.25 / 9 = 3.25

:D

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
An 8-pack of water bottles costs $6.80. What is the unit price?<br> per bottle
GalinKa [24]

Answer:

0.85

Step-by-step explanation:

6.80 divied by 8

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Formula for the area of a circle in terms of its circumference
    8·1 answer
  • Determine the correct equation for the following verbal sentence: The total distance traveled, d, at a constant speed of 45 mile
    9·2 answers
  • $800 and paid 14% tax what was final bill
    7·2 answers
  • Veena's father is 7 years older than five times the age of Veena. If his age is 37. find Veena's age.​
    5·1 answer
  • What is the first step to solve the absolute value equation 2|x+5|=16 for x?
    5·2 answers
  • Evaluate each expression for X =
    6·1 answer
  • when dennis is asked how old he is he responds with the following riddle: 400 decreased by 2 times my age is 244
    5·1 answer
  • 0.8 -0.50 3 with solution​
    5·2 answers
  • The expected value of the number of points for one roll is <br><br> A) 0<br><br> B) 3<br><br> C) 6
    14·1 answer
  • Pls help I really don’t understand I’ll be thankful thanks and no links
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!