1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariana [72]
2 years ago
10

Factor f(x) = x^4 + x^3 - 8x^2 + 6x +36 completely. Show your work. Then describe what a graph of this function might look like.

Include where the graph would cross the x-axis and the y-axis. How many roots are real numbers and how many roots are imaginary numbers?
Mathematics
1 answer:
ikadub [295]2 years ago
7 0
             <span> Use the rational root theorem to find the possible rational roots. The rational roots theorem says that possible rational roots are +/- factors the constant term (36 here) divided by factors of the leading coefficient (1 here). Possible rational roots are

+/- 1, 2, 3, 4, 9, 12, 18, 36

Test each zero using the rational root test. To do this, use synthetic division to test the roots. I won't show the work here, but the roots that work are -2 and -3. As factors, this is x+2 and x+3.

From the synthetic division, we have x^2-4x+6 left over, which is irreducible.

In factored form:
f(x) = (x+2)(x+3)(x^-4x+6)

You could also use a graphing calculator to find the roots and work backwards to get the factored form too. A TI-89 Titanium would factor the polynomial and give you the above answer.</span>
You might be interested in
Arnold bought 2 and 3/4 yards of string he needs to cut it into pieces 1/4 yard long how many pieces can you get
lara [203]
........................................ 7
7 0
3 years ago
Select the correct answer.
irinina [24]

Answer:

A tax is a compulsory financial charge or some other type of levy imposed on a taxpayer by a governmental organization in order to fund government spending ...

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A farmer needs to ship 71 pumpkins to a grocery store if each crates can hold 19 pumpkins how many crates Will the farmer need ?
Lesechka [4]

Answer:

The farmer will need 7 crates.

Step-by-step explanation:

<em>It is given that there are 71 pumpkins in total.</em>

<em>And each crate holds 19 pumpkins.</em>

Let the number of crates required be<em> "n".</em>

The total number of pumpkins can be calculated by multiplying number of pumpkins in each crate with total number of crates.

Thus, the equation is

19(n) = 71

n = \frac{71}{19} = 7

Thus, the farmer needs 7 crates to hold total of 71 pumpkins.

3 0
3 years ago
How many x-intercepts does the graph of y = 4x^2-12x+9 have?
Marianna [84]

Answer:

(3/2,0)

Step-by-step explanation:

Substitute 0 for y and solve for x

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Between 02 30 and 05 30,the same day,the volume of water in a reservoir increased from 6000 L to 18 000 L.What was the average r
irinina [24]

Answer:

4,000 L/h

Step-by-step explanation:

First we'll find the amount of the change.

18,000 - 6,000 = 12,000 L

The time of the volume change was 3 hours: 0230 - 0530

Since we're looking for liters per hour, we will divide the liters (12,000) by the hours (3)

12,000/3 = 4,000 L/h

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which one is larger and why 12 x 3/7 or 6 x 3/7
    9·1 answer
  • Evaluate the expression when c=5 and x= -5.<br> -9c+x
    13·1 answer
  • How does the graph of g(x) = (x − 1)3 + 5 compare to the parent function f(x) = x3?
    9·1 answer
  • Instructions: Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Not all tiles will be used.
    15·2 answers
  • Which of the following angle measurements would you find in an equilateral triangle?
    15·1 answer
  • Given the system of equations, what is the solution?5x - 4y = 7x = 5 - 3/2y
    12·1 answer
  • Kaitlyn is remodeling her kitchen the table shows the cost of items she wants to buy with her credit card it Kaitlyn has a $2,00
    11·1 answer
  • The cost of 3 markers and 2 pencils is 1.80 the cost of 4 markers and 6 pencils is 2.90 what is the cost of each item
    9·1 answer
  • Drag each measure to a box on the right to match the measure on the left. 5 feet10,560 feet48 inches126 inches 2 miles 123 yards
    7·1 answer
  • It takes Max three hours to run 30 kilometers. Georges, on the other hand, travels the same distance in 2 hours and 20 minutes.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!