Answer:
This sampling method used in this question is the stratified sampling method.
Step-by-step explanation:
There are about 5 known sampling methods.
- Random Sampling
In random sampling, each member of the population has an equal chance of being surveyed. All the students are given a number and random numbers are generated to pick the students to be surveyed.
- Systematic sampling
This is easier than random sampling. In systematic sampling, a particular number, n, is counted repeatedly and each of the nth student is picked to be sampled.
- Convenience Sampling
This is the worst sampling technique. It is also the easiest. In Convenience sampling, the surveyor just surveys the first set of students that they find.
- Cluster sampling
Cluster Sampling divides the population into groups which are called clusters or blocks. The clusters are selected randomly, and every element in the selected clusters is surveyed.
- Stratified Sampling
Stratified sampling divides the population into groups called strata. A sample is taken from all or some of these strata using either random, systematic, or convenience sampling. This is evidently the answer to the question as the students are divided into homerooms (strata) and samples are now randomly taken from 3 randomly selected strata.
Hope this Helps!!!
Answer:
$0.31
Step-by-step explanation:
You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!
Answer:
5.8
Step-by-step explanation:
8 - 3 = 5
29/5 = 5.8
11*11 is 121 so if you round one of this 11’s up to 11.364 you get just over 125