1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
finlep [7]
2 years ago
6

mike bought a 24 pack of mountain dew for $8.40. write and solve an equation to calculate how much each indivdual can soda cost

Mathematics
1 answer:
vekshin12 years ago
6 0

Answer:

$0.31

Step-by-step explanation:

You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!

You might be interested in
A car travels 24 miles every half hour. how fast is it going?
UNO [17]
Speed = (24*2)/(0.5*2) miles/hr
=48 miles/hr
7 0
3 years ago
Choose the equation below that represents the line passing through the point (1, −4) with a slope of one half
murzikaleks [220]
Can I get a like plz
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jackson earned $57,869.00 of taxable income last year. If the federal income tax rate was 25%, then how much federal income tax
STatiana [176]

Answer:

$14,467.25     i hope this helps   :)

Step-by-step explanation:

25% of 57,869.00 = $14,467.25

6 0
3 years ago
What is the measure of f in the figure shown?
SCORPION-xisa [38]

Answer:

The measure of angle f is 61°

Step-by-step explanation:

A straight line is 180° meaning;

180 - 98 = 82

82 is the angle measure of the unlabeled angle.

All triangles angles add up to 180° meaning;

37 + 82 = 119

180 - 119 = 61°

5 0
3 years ago
A right triangle with two congruent legs is always a 45-45-90 triangle.
saw5 [17]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

I think this is a true or false question and this is a true statement.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 8.) solve the absolute value equation |2n+15| = 1. one solution is n = -7. what is the other solution?
    8·1 answer
  • Answers for m1 m2 m3
    8·1 answer
  • the area of a rectangle is 162 square meters. if the length is 18 meters, what is the perimeter of the rectangle
    7·1 answer
  • Hey! Do you mind helping me? ​
    7·2 answers
  • G − 334 = –234<br><br> solve for g
    9·2 answers
  • The value of -7 + 24 = (-3)(2) is<br> -23<br> -11<br> 23<br> 11
    13·1 answer
  • 2x - 5 = 23(19) - 56 4x2 + 2(14) = 102/2
    8·1 answer
  • Can anyone help me with this test pls i need help asp
    7·1 answer
  • Determine if each statement must be true could possibly be true or definitely not true explain or show your reasoning
    9·2 answers
  • PLEASE HELP FAST (6 1/7 divided by x + 3 5/9) / 4 1/6 = 1 1/3 what is x
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!