1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anarel [89]
3 years ago
10

Fx = 15x - 41x + 14 How do you figure this out?

Mathematics
1 answer:
PSYCHO15rus [73]3 years ago
5 0
Ask a tutor to help
You might be interested in
A company charges $211.25 for 5 trees and 15 shrubs. The company charges 15.25 more for a tree than a shrub. How much does each
postnew [5]
The answer is $1.96 I hope I could help?
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Complete the table of values for y = 2x^2 + x
tigry1 [53]

Answer: -2, 0 and 0, 2 and 2, 4

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
9)
garri49 [273]

Answer:

tetrahedral

Step-by-step explanation:

According to the valence shell electron pair repulsion theory (VSEPR) the shape of a molecule is dependent on the number of electron pairs on the valence shell of the central atom in the molecule.

The predicted electron pair geometry may sometimes differ from the molecular geometry due to the presence of lone pairs and multiple bonds.

If we consider each nitrogen atom in N2 independently, we will notice that each nitrogen atom has four regions of electron density. Hence the electron pair geometry is tetrahedral.

3 0
3 years ago
Find the unit price rounded to the nearest cent: $12.35 for 11 lb
lys-0071 [83]
Answer:
unit price = $1.1

Explanation:
We are given that 11 lb cost $12.35. To know how much does 1 lb cost (unit price), all you have to do is cross multiplication as follows:
11 lb .......................> 12.35
1 lb .........................> ??
unit price = (1*12.35) / 11 = $1.122 which is approximately $1.1 (to the nearest cent)

Hope this helps :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Divide: Three-fourths divided by two-fifths
shutvik [7]

Answer: 1 and 1/2

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • divide the number 60 into 2 parts so that if one part is divided by 6 and the other part is divided by 8 the sum of the answer w
    10·1 answer
  • If a b and c are three different numbers which of the following equations has exactly one solution?
    14·1 answer
  • WHAT IS THE SOLUTION TO THIS EQUATION<br> 1. 8x - 5(x- 3)= 18
    13·2 answers
  • Please help if you can
    12·1 answer
  • Factor .<br> X2-x-56=0 <br><br> PLEASE HELP!!!
    6·1 answer
  • What is bigger 3/4 or 11/16 and why?
    5·2 answers
  • Please help ill give brainliest
    7·2 answers
  • After losing the __________, the Chinese government was forced to make reparation payments to Britain.
    7·2 answers
  • Guys... I jus got my gf pregnant (im 17)
    15·2 answers
  • Find the length of side x in simplest radical form with a rational denominator.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!