1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gavmur [86]
2 years ago
13

Find an equation for the line perpendicular to 4x+12y=72 and goes through the point (-9,6)

Mathematics
1 answer:
il63 [147K]2 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Given the equation

4x+12y=72

The equation of a line can written as

y=mx+c

Where m is the slope

And c is the intercept on y axis

Then, we need to write the equation given in the form of equation of a line (y=mx+c), by making y subject of the formula

4x+12y=72

12y=-4x+72

Divide through by 12

y=-4x/12 + 72/12

y=-⅓x+6

Then, comparing with equation of a line shows that

m=-⅓ and c=6

So we need to get another linen that is perpendicular to this line and passes through the point (-9,6)

The slope of the line perpendicular to another line is given as

m1=-1/m2

Then, m1=-1÷-⅓

Then, the slope of the perpendicular line is 3

Then, m=3

So apply this to equation of the line

y=mx+c

Then, y=3x+c

So to know c, we will insert the point given(-9,6), x=-9 and y=6

y=3x+c

6=3(-9)+c

6=-27+c

Then, c=6+27

c=33

Then, the equation of line becomes

y=3x+33

You might be interested in
If gasoline sells for $1.25 per gallon, how much would 3 3/5 gallons cost? express your answer as a decimal
diamong [38]
3 3/5 gallons of gasoline would cost $4.50

This is because when you multiply 1.25 by 3 you get a product of 3.75.
Then, you multiple 1.25 with 3/5 and get a product of 0.75.
Add the two together, and you receive a sum of 4.50.
So, the cost for 3 3/5 gallon is $4.50.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helpppppppppppppppppppppppppppppp
n200080 [17]
For this case we first write the equation of which we will use:
 I (db) = 10log (l / l)
 We substitute the value of l.
 We have then:
 l = 10 ^ 8lo
 Substituting in the given equation:
 I (db) = 10log ((10 ^ 8lo) / lo)
 Rewriting:
 I (db) = 10 * log (10 ^ 8)
 I (db) = 80
 Answer:
 I (db) = 80
 option 4
4 0
3 years ago
a shop is having a sale. all items are reduced by 20%.work out the sale price of an item normally priced at £37​
Nookie1986 [14]

Answer:

£29.6

Step-by-step explanation:

37/5=7.4

37-7.4=29.6

3 0
3 years ago
Which equation represents the line that passes through (–8, 11) and (4, 7/2)?
slavikrds [6]
A is the answer since if you graph it, it has those points, or you may just simply plug in the x points that are given and see if they equal the y number
5 0
3 years ago
Help plsssssssss ....
erik [133]

Tan is the right answer

hope it helps you ❣❣

<h2>Mark me as brainliest </h2>
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Multiply. 1 1/2⋅3 2/3
    14·1 answer
  • The U.S department of Agriculture reported that 45 out of every 115 milk drinkers drink skim milk. If a store owner orders 23 ga
    10·1 answer
  • 2 1/3 - 1 1/3 PLEASE ANSWER MY HOMEWORK IS DUE IN 10 MINUTES
    10·1 answer
  • Find the slope of the line on the graph. Write the answer as a fraction or a whole number, not a mixed number or decimal.
    14·1 answer
  • What is the product of (–22.1)(–5.6)?<br><br> A)–123.76<br> B)–27.7<br> C)27.7<br> D)123.76
    6·2 answers
  • Elliott is standing at the top of a store escalator that leads to the ground floor below. The angle of depression from the top o
    15·2 answers
  • Todd begins piano practice at 4:15 and ends at 5:50 how long is practice
    10·2 answers
  • I need help with this ignore the blank quiz
    10·2 answers
  • John is making bird cages to sell at a show. The cost of making the bird
    6·1 answer
  • Which of the following are irrational numbers?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!