Answer:
x+20⩾50
Step-by-step explanation:
in inequality, the word at least means that is equal or more than. so that means that Allie might equal or more than 50 hours in the model but if you're to solve it, Allie will need 30 or more hours. and since she already has 20, add the 20.
You’re trying to find the better buy so you want to find out how much you’re paying per unit (in this case kg)
So you divide the price by the unit (kg)
And find the better buy by looking at which price is cheapest.
Your answer is the 7.48 kg bag
Hope this helps and good luck!!
$ (20b + 80) is the cost to buy a frame for the panting given that measures b meters by 4 meters and charges $10 per meter for a wooden frame. This can be obtained by finding the perimeter of the painting and multiplying with the cost of wood per meter.
<h3>What is the cost of buying a frame for the painting?</h3>
Given that,
length of the painting (l) = b meters
width of the painting (b) = 4 meters
Perimeter of the painting = 2(l+b)
= 2(b+4)
= 2b + 8
Cost of the frame = (2b + 8)× $10 per meter
= $ (20b + 80)
Hence $ (20b + 80) is the cost to buy a frame for the panting given that measures b meters by 4 meters and charges $10 per meter for a wooden frame.
Learn more about finding cost of frame:
brainly.com/question/16757070
#SPJ4