The unit rate is $1.97 per lightbulb. Multiply $1.97 by 7 to get 13.79
Answer: d
Step-by-step explanation:
Find the area of the rectangle.

Find the area of the base of the semicircle.

12 in would be the diameter, divide by 2 to get the radius.

Plug this into the formula.

Since we do not have a full circle but a semi one instead, we must divide our result by 2.

Add both areas.
180+56.52=236.52
Answer:
3x + 12
Step-by-step explanation:
Distribute the 3
Answer: use the app Photo math! it will help u with literally every single question!!
Step-by-step explanation:
just point it the camera at the question and only the question dont point it al the number of the question! also when you get the answer, it will explain it if u press "show solving steps"
Answer:
-77
Step-by-step explanation:
Multiply 11 x 7 first which gives you 77. And since the Negative sign is before 11, which means the product negative always, it will be -77!
hope this helped!