1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VARVARA [1.3K]
3 years ago
13

Michael has a total of 15 bills that are either $1 bills or $5 bills. If the total amount of money he has is $47, how many $5 bi

lls does he have?
Mathematics
2 answers:
Effectus [21]3 years ago
8 0
8 $5 bills and 7 $1 bills
HACTEHA [7]3 years ago
3 0
He has 8 five dollar bills and 2 dollar bills.
You might be interested in
The ratio of paws to tails at the dog kennel is 4:1 , because for every 4 paws there is 1 tail. If there are 25 tails in the ken
mamaluj [8]

Answer:

100 paws

Step-by-step explanation:

the ratio is 4:1 and you need to know is how many paws there are for 25 tails. if you divide 25 by 1 the answer is 25 and if you multiply 1 by 25 you get 25 and if you multiply 4 by 25 you get 100. (you multiply 4 by 25 because 1 was multiplied by 25 to get the amount of tails)

7 0
3 years ago
misses Larson made 12 pillows from 16 yards of the same fabric how much fabric was used to make each pillow between what two who
Anna [14]
16 ÷ 12 = 1.33333.....
The answer lies in between the number 1 and 2. 
5 0
3 years ago
PLEASE ANSWER AND EXPLAIN 99 POINTS [URGENT]
givi [52]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

The farther you move through x, the more y decreases

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Helppppppppp fasttttttt pleaseeeeeee!!!!!!!
Daniel [21]

Answer:

(3x⁷)⁴ = 3⁴x²⁸ = 81x²⁸

because (3x⁷)⁴ = cx^n

=> c = 81

n = 28

7 0
3 years ago
Yellow cab taxi charges $3.00 flat rate and $0.65 per mile. If Katie has no more than $10 to spend. How many miles can she trave
Alekssandra [29.7K]

Answer:

0.65+0.65=1.30+0.65=1.95+0.65=2.60

Step-by-step explanation:

well katie if katie wants to spend 3.00 she would have to do add it 4 times and it will be 2.60 and she would save 0.40 cents but if she adds it again it would be 3.25.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 5. Is this function one-to-one? How do you know?
    10·1 answer
  • Can anyone help me answer 4 and 5? Plzz
    14·1 answer
  • Engineers must consider the breadths of male heads when designing helmets. The company researchers have determined that the popu
    5·1 answer
  • 7.75 in expanded form
    9·1 answer
  • Robert wants to use all the ingredients listed in the table at the right to make trail mix. How many ½ -lb packages can he make?
    12·1 answer
  • Which is the better buy $6 for 3 packages or $5 for 2 packages
    13·2 answers
  • Pig 1 worked on his house 3 hours for a day for 10 days.How long did he work
    5·1 answer
  • 5.3g + 8 = 3.3g + 20
    11·1 answer
  • What is 10 1/2 divided by 2 1/4
    15·1 answer
  • In △ABC, we are told that c=11, ∡C=75∘, and ∡B=29∘. Solve for a and b.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!