1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dimaraw [331]
3 years ago
10

Pepper jackie has 7.5 bags of multch to cover 12yds2 about how many bags wills he need to us for square yard

Mathematics
2 answers:
Stells [14]3 years ago
7 0

Answer:

0.625 bag

Which is less than 1 bag of multch needed to cover 1 square yard.

Step-by-step explanation:

Given:

Pepper jackie has 7.5 bags of multch to conver 12 yards.

To find the number of bags needed per square yard, we need divide the number of bags by 12 square yards.

7.5 ÷ 12 = 0.625

0.625 bag

Which is less than 1 bag of multch needed to cover 1 square yard.

stepan [7]3 years ago
4 0

The answer to your question is 0.625, less then 1 bag.

You might be interested in
Solve the inequality
Sergeu [11.5K]

Answer:

C. x > 35

Step-by-step explanation:

X+11>46

X>46

   -11

X>35

5 0
2 years ago
Which statements are true about the kite? Check all that apply.
Sergio039 [100]

Answer:

rhombus

A rhombus is defined as a parallelogram with four equal sides. Is a rhombus always a rectangle? No, because a rhombus does not have to have 4 right angles. Kites have two pairs of adjacent sides that are equal.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
if a rectangles height was 11.1 in tall and the width was 11.7 in wide what is the width if the height is reduced to 3.7 in
kkurt [141]
Your answer is (in my opinion): 11.7in wide.
Just becuse the hight changed it does NOT mean that the width changed.
5 0
3 years ago
Michelle withdrew $120 from her bank account. She now has $3345 in her account. Write and solve an equation to find out how much
SVEN [57.7K]

Answer:

m= $3345 + $120

Step-by-step explanation:

You add 120 to your account to find the previous amount.

8 0
3 years ago
Hamid bought 4.5 pounds of strawberries. The total cost of the strawberries was 8.10. How much did each pound of strawberries co
Ray Of Light [21]

Answer:

<h2>1.80 per pound of strawberries</h2><h2 />

Step-by-step explanation:

8.10 / 4.5 pounds = 1.80 per pound of strawberries

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • There are 9 men and 33 women running a race. What is the ratio of the number of male runners to the number of female runners?
    7·1 answer
  • Jerry is buying a new large screen television for his game room.He knows that the diagonal of the television measures 42.1 inche
    12·1 answer
  • Hi I tried working back wards on this problem and I can't seem to find answer.
    10·1 answer
  • A street light bulb is fixed on a pole 6m above the level of the street. If a women of height 1.5m casts a shadow of 3m, find ho
    10·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!!
    10·2 answers
  • SOMEBODY PLZ HELP FAST!!! Use the data in the stem-and-leaf plot to match the term in Column A to the answer in Column B.
    6·1 answer
  • When sandra walk through the house she saw that 18 lights are on and only one third of the lights were off how many lights were
    12·1 answer
  • HELPP !!! I need help
    11·2 answers
  • Explain what the y- intercept means in this context
    12·1 answer
  • (6x + 3y + 4) - (8x +9y)<br><br> liner expressions...
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!