1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reika [66]
2 years ago
14

Jodie's college class has 50 students, 40 of the students are men. What percent of the class is men?

Mathematics
1 answer:
SVETLANKA909090 [29]2 years ago
5 0

Answer:

I beleive the answer is 30.

Step-by-step explanation:

We have 50 students. 50 is the half of 100 because 50x2=100

40% is equal to 40/100

So, 40/100 is equal to 20/50 because 100/2=50 and 40/2=20

20/50 (which is equal to 40/100 or 40%) says that 20 men

And if we do the subtraction, it’s 50–20=30are in the class

You might be interested in
Which unit rate is higher 24 for 5 or 5 for 24
frez [133]

Answer:

24 for 5 is higher because you have to divide 24 by 5 and if you do that it gives you $4.8, while 5 for 24 gives you a unit rate of $0.20.

3 0
3 years ago
The cost of 5 scarves is 88.75 <br> what is the unit price?
Kitty [74]

Answer:

17.75

Step-by-step explanation:

Unit price means the price of a single unit so we have to divide 88.75 by 5

88.75 ÷ 5 = 17.75

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
here are 1515 people in an office with 55 different phone lines. If all the lines begin to ring at once, how many groups of 55 p
Mashcka [7]

Answer:

360,360 groups of 5 people.

Step-by-step explanation:

We have been given that there are 15 people in an office with 5 different phone lines. We are asked to find groups of 5 people that can answer these lines, if all the lines begin to ring at once.

We will use fundamental principle of counting to solve our given problem.

There are 15 people to answer 1st line, that will leave us with 14 people to answer 2nd line.

Now, we will have 13 people to answer 3rd line, that will leave us with 12 people to answer 4th line.

There are 11 people to answer 5th call.

So 5 lines can be answered in 15\times 14\times 13\times 12\times 11=360,360 ways.

Therefore, 360,360 groups of 5 people can answer these lines.

6 0
3 years ago
The lenght of a rectangle is 2 units more than the width. The area of the rectangle is 48 units. What is the length, in units, o
LenKa [72]

Answer:

The length of this rectangle is 6 units.

Step-by-step explanation:

Let the width of the rectangle be x.

x • (x+2) = 48

x^2+2x=48

x^2+2x-48=0

x^2 - 6x + 8x - 48

x(x-6) 8(x-6)

(x+8)(x-6)

x=-8,6

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Prove sin^2A + cos^2A = 1
Nady [450]

Step-by-step explanation:

{sin}^{2} A +  {cos}^{2} A  = 1 \\ lhs =  {sin}^{2} A +  {cos}^{2} A  \\  =  {sin}^{2} A +  1 - {sin}^{2} A  \\  = 1 \\  = rhs \\  \therefore \:  {sin}^{2} A +  {cos}^{2} A  = 1 \\

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate the expression 5 square minus (3 square+4)
    9·2 answers
  • What is the standard form of 80,000 + 5,000 + 700 +8?
    7·2 answers
  • −6(x+7)=−4x−2 how many solutions
    9·2 answers
  • Ruth makes 35 working 5 hours at her job. How much will she make during an 8 hour workday
    15·1 answer
  • Write the equation of the parabola whose focus is (4,0) and directrix at y = 2
    6·1 answer
  • For 40 days in the summer, you are working in a small, student-run company that sends out merchandise with university branding t
    6·1 answer
  • WILL MARK YOU IF YOU HELP ME PLEASE!!
    5·2 answers
  • On the scale drawing of a car, the length from bumper to bumper is 6 inches. The car’s actual length, from bumper to bumper, is
    13·1 answer
  • If 4 pounds of grapes cost $9.96, what is the unit price?
    12·2 answers
  • HELPP <br> Complete the ratio table.<br> 5 1<br> 30 6<br> 60 _<br> 75 _<br> 80 _
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!