1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shepuryov [24]
3 years ago
15

A raffle prize of 14x^2/15 dollars is to be divided among 7x people. Write an expression for the amount of money that each perso

n will receive. Show work.
Mathematics
1 answer:
lisabon 2012 [21]3 years ago
8 0

Answer: \frac{2x}{15}

Step-by-step explanation:

You know that the raffle prized (in dollars) is given by the following expression:

\frac{14x^2}{15}

Since it is to be divided among 7x people,  you can write the following expression to represent the amount of money that each person will receive:

\frac{14x^2}{15(7x)}

Finally, simplifying this expression, you get:

=\frac{7x(2x)}{15(7x)}=\frac{2x}{15}

You might be interested in
Please answer correctly as soon as possible!! I will give you brainliest
STatiana [176]

Answer: bAKAKAKAKAKAKAKAK ✔

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Madi has 5 apples and 15 oranges. what is a true statement
AlexFokin [52]

Answer:

The true statement is that the answer is 75

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
If you are buying $48 worth of two types of lawn seed. Ryegrass lawn seed sells for $0.70 per pound and Fescue lawn seed sells f
ikadub [295]

Answer:

.70(x)+1.15(25)=48

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Which one of the following statements is true?
dangina [55]

Answer:

C= to find x, add the given angles

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Casey has a job doing valet parking. Casey makes an hourly rate of $4.55 per hour plus tips. Last week Casey worked 26 hours and
qaws [65]
The answer is D. <span>$780.25 
</span>
In this particular case, you just need to find the difference between what Casey earn hourly with his total earning..

The hourly wage that Casey earned in 26 hours:
$ 4.55 x 26 = 118.3

The total amount that casey earned in 26 hours:
$898.55

So, the amount that Casey earned through tips:
$898.55 - $118.3 = $780.25 
7 0
3 years ago
Other questions:
  • If 4 liters of motor oil cost $3.88, what is the price for 1 liter?
    12·2 answers
  • 10 to the power of 16 times 10 to the power of -3
    15·1 answer
  • The cost for a certain music plan is 9.99 per year plus $.025 per song you download if you paid $113.74 one year find the number
    9·2 answers
  • Three students had $12.00 total and went to a snack bar where their bill was $8.57. They want to share equally the money that is
    6·1 answer
  • Hey! Can someone help me with #1-3 plzz!!
    9·1 answer
  • Can sum1 explain on how to do 1 &amp;&amp;' 2
    15·1 answer
  • Lsabel is making lemonade for a party with 12 guests.She wants to make equal serving that are least 2 cups each.She makes 7 quar
    7·1 answer
  • 20. Juwan makes 12 baskets in 40 minutes. If he continues making baskets at this rate, how
    13·1 answer
  • Cheap Car Shop charges $77 for parts and $31 per hour of labor for a repair job. Best Repair in Town charges a flat fee of $150
    6·1 answer
  • What kinds of triangles can you use the pythagorean theorem on
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!