1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gladu [14]
2 years ago
10

What is the answer because am stuck​

Mathematics
1 answer:
Anarel [89]2 years ago
3 0

Answer:

30 Oranges!

Step-by-step explanation:

Given that for every 2 apples there are 3 oranges.

How many oranges would be there in a basket of 20 apples?

Since for every couple of apples we have 3 oranges we will calculate how many couples of apples are there in the basket.

Given there are 20 apples. This means that there are $ \frac{20}{2} $ = 10 pairs of apples.

Since for one pair we have three oranges, for 10 pairs we would have 3 X 10 = 30 oranges.

Therefore, we can conclude that the number of oranges in the bigger basket would be 30.

You might be interested in
Isabella had a week to read a book for a school assignment. She read an average of 36 pages per day for the first three days and
iogann1982 [59]
Ok, so what you want to do, is to start by adding the values together. So, she read an average of 36 pages for the first three days. So, you will multiply 36 by 3. Then, you will have 44 pages for the next three days, or 44 * 3. And finally, you have the last 10 pages. So, it is (36 * 3) + (44*3) + 10. So, 36 times 3 is 108, and 44 times 3 is 132. So, you now have 108 + 132 + 10. Add all of those values together, and your final answer is
250. 
6 0
2 years ago
Convert 1.43 g/mL to the unit g/m3.
viktelen [127]
1430000 is the answer to Converting 1.43 g/mL to the unit g/m3 Also, <span>1 ml = 1cm3 = 1E-6 m3 </span>
1.43/ml= 1.43E-6 g/m3 (1.43 x 10-6 g/m3) and 1.43 x 106 (grams / cubic meter) =0.15158 kg / m<span>3</span>
8 0
3 years ago
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *
mario62 [17]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

3.6/3=1.2

you would divide for the unit rate or in other words simplify it.

7 0
2 years ago
If the scale factor of two similar cylinders is 4:7, what is the volume ratio?
jekas [21]

Answer:

     64 : 343

Step-by-step explanation:

When working with scale factors

Lengths are related by the scale factor

perimeters are related by the scale factor

areas are related by the scale factor squared

volumes are related by the scale factor cubed

The scale factor is 4:7

The volumes are related by 4^3 : 7^3

                                             64 : 343

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the set below using A=(5,6,9), and so on (Explanation is in picture)
anzhelika [568]

The result is: {5,6,9}

Step-by-step explanation:

Given

U = {0,1,2,......,10}

A = {5,6,9}

B = {0, 6, 7, 10}

We have to find

(A∩B)U(A∩B')

First of all,

<u>B':</u>

B' = U -B = {0,1,2,......,10} -  {0, 6, 7, 10}

= {1,2,3,4,5,8,9}

<u>A∩B':</u>

A∩B' = {5,6,9} ∩ {1,2,3,4,5,8,9}

= {5,9}

<u>A∩B:</u>

A∩B = {5,6,9} ∩ {0, 6, 7, 10}

={6}

At the end we have to find union

(A∩B)U(A∩B') = {6} U {5,9}

(A∩B)U(A∩B') = {5,6,9}

Hence,

The result is: {5,6,9}

Keywords: Sets , Union

Learn more about sets at:

  • brainly.com/question/3126500
  • brainly.com/question/3306327

#LearnwithBrainly

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Sara wants to find the input value that produces the same output for the functions represented by the tables.
    13·2 answers
  • Helene, a hiker, starts at an elevation of 27 feet above sea level and descends 32 feet during her hike to base camp. Which desc
    9·1 answer
  • Real life situations where you use/see positive 3 and negative 3. 6 examples
    9·1 answer
  • Rodrigo traveled at an average speed of 55 miles per hour for 5 hours to get from one national park to the next on his vacation.
    8·1 answer
  • In a nine-inning game, 20 of a baseball team’s 26 outs were fly balls. Fifty percent of the outs made by infielders and 100% of
    13·1 answer
  • Which is the correct calculation for the volume of a prisim?
    13·1 answer
  • Janette has 386 pennies. 58 nickels and 19 dimes If Janette exchanges her coins for​ dollars, how many dollars will she have? Ho
    11·1 answer
  • What is the number 0 gonna be?
    11·2 answers
  • Do u know this question
    10·2 answers
  • Can someone explain this math problem to me so I can show my son how to solve it please ​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!