1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
koban [17]
3 years ago
9

What is the value of the expression below when x = 4 and y = 4? 3x + 7y

Mathematics
2 answers:
Diano4ka-milaya [45]3 years ago
7 0

Answer:

40

Step-by-step explanation:

3x + 7y

Replace the letters with said numbers,

3(4) + 7(4)

Multiply,

12 + 28

And add!

40

Delvig [45]3 years ago
7 0

Answer:

40

3(4)+7(4)=40

Step-by-step explanation:

x=4

y=4

3x + 7y

3(4)+7(4)

3x4=12

7x4=28

12+28=40

You might be interested in
How many 1/3 cm cubes can fit in a rectangular prism with a length of 5 1/3 cm, a width of 2/3 cm and a height of 1 1/3 cm. PLEA
ziro4ka [17]

Answer:

You could fit 48 cubes with side lengths of 1/3 cm inside a rectangular prism with dimensions of 1 cm X 2 2/3 cm X 2/3 cm.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Cuales son los terminos que siguen en cada sucesion:a)2,4,8,16,32,64,....B)1,3,5,7,9,....C)1,3,6,10,15,21,28,36,45
Elanso [62]

Answer:

a) Número siguiente = Número anterior * 2

b) Número siguiente = Número anterior + 2

c) Número siguiente = Número anterior + (n + 1)

Step-by-step explanation:

a) Para la secuencia 2,4,8,16,32,64, ....

El siguiente número es dos veces el número anterior.

Por ejemplo, 4 = 2 * 2, 8 = 4 * 2, 16 = 8 * 2 etc.

b) Para la secuencia 1,3,5,7,9, ....

El siguiente número es igual al número anterior + 2

Por ejemplo, 3 = 1 + 2, 5 = 3 + 2, 7 = 5 + 2 etc.

c) Para la secuencia1,3, 6,10,15,21,28,36,45

La diferencia entre los números aumenta en +1.

3-1 = 2

6-3 = 3

10-6 = 4

15-10 = 5

21-15 = 6

28-21 = 7

3 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!!
Natalija [7]

Answer:  C & D

<u>Step-by-step explanation:</u>

A binomial experiment must satisfy ALL four of the following:

  1.  A fixed number of trials
  2.  Each trial is independent of the others
  3.  There are only two outcomes (Success & Fail)
  4.  The probability of each outcome remains constant from trial to trial.

A) When the spinner is spun three times, X is the sum of the numbers the spinner lands on.

  → #3 is not satisfied  <em>(#4 is also not satisfied)</em>

B) When the spinner is spun multiple times ...

    → #1 is not satisfied

C)  When the spinner is spun four times, X is the number of times the spinner does not land on an odd number.

    → Satisfies ALL FOUR

  1.  A fixed number of trials = 4
  2.  Each trial is independent of the others = each spin is separate
  3.  There are only two outcomes = Not Odd & Odd
  4.  The probability of each outcome remains constant from trial to trial = P(X = not odd) = 0.50 for each spin

D) When the spinner is spun five times, X is the number of times the spinner lands on 1.

   → Satisfies ALL FOUR

  1.  A fixed number of trials = 5
  2.  Each trial is independent of the others = each spin is separate
  3.  There are only two outcomes = 1 & Not 1
  4.  The probability of each outcome remains constant from trial to trial = P(X = 1) = 0.17 for each spin

3 0
3 years ago
1.) what is the domain of the following set? (-2,4), (0,3), (1,6), (-1,2)
SCORPION-xisa [38]

Answer:

A. (-2,-1,0,1) .......

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A circular piece of glass has a radius of 2.1 meters. The glass sells for $1.70 per square meter. What is the total cost of the
Vsevolod [243]
Hello! 

To find the total cost, we will need to multiply the cost per square meter, by the total area. To find the area we will use the formula A=<span>πr</span>². We will use 3.14 for pi.

We know that 2.1 is our radius. We will square it and then multiply it by 3.14.

2.1²=4.41
4.41(3.14)≈13.85

Our area is about 13.85. Now we will multiply by $1.70 to find the total cost. This gives us about $23.55.

The total cost of the glass would be about $23.55.

I hope this helps!


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Carson bought 3.9 pounds of chocolate cashrews for $15.84. About how much was the cost per pound?
    15·1 answer
  • Kate is 17 years old, and Victor is 12 years younger. In how many years will Kate be twice as old as Victor?
    11·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.75 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    5·2 answers
  • H(x)=1/<br> x-8<br> someone help
    15·1 answer
  • A poll finds that 54% of the 600 people polled favor the incumbent. Shortly after the poll is taken, it is disclosed that the in
    12·1 answer
  • When a consumer borrows money, the lender will ask the borrower to sign?
    9·1 answer
  • 3 3/5+ 4 1/8=<br> PLS PLS PLS PLS ANSWER
    12·1 answer
  • 3x²=12 extracting square roots​
    8·1 answer
  • PLEASE HELPPP -
    9·1 answer
  • Someone plz help meh
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!