A 5-lb bag of apples costs $4.50, and an 8-lb bag of the same type of apples costs $7.52. Greg found the unit price, which is th e constant of proportionality between cost and weight, for each bag of apples. What is the difference in the unit prices?
1 answer:
Answer:
4 cents
Step-by-step explanation:
4.50 divide by is .9 and 7.52 divide by 8 is .94
You might be interested in
Answer:
The answer would be 16
Step-by-step explanation:
The answer would be 16 because after each number your subtracting 3.
Answer:
The range is is set of all second pairs (y-coordinates) while the domain is the set of first pairs(x-coordinates)
Step-by-step explanation:
<em>Answer: “As much wood as a woodchuck could chuck, If a woodchuck could chuck wood.) Researchers at Cornell determined that a woodchuck could chuck about 700 pounds: </em>
Answer:
The answer should be -4/1 or just -4.
Step-by-step explanation:
y/x
The change in y is reducing by 4. The change in x is adding 1
The answer is -1,0 1,1 3,2