1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natta225 [31]
3 years ago
7

BRAINLIEST TO FIRST CORRECT ANSWER!!!!! ASAP HELP!!!!!

Mathematics
1 answer:
valina [46]3 years ago
6 0
Have to multiply 3 times here.  Let's begin by mult (2x^4)/(y^4) by (3x^3y)/(zy^3):

3*2 = 6

y/y^3 = 1/y^2

x^3*x*4 = x^7

z*y^3*y^4 = z*y^7

So, the product is

 3x^7*y                                                                   3x^7
----------- and this can be reduced once more:    -----------   (answer)
  z*y^7                                                                    z*y^6
You might be interested in
What is the Symmetric property
alex41 [277]

Answer:

The Symmetric Property states that for all real numbers x and y , if x=y , then y=x . Transitive Property. The Transitive Property states that for all real numbers x ,y, and z, if x=y and y=z , then x=z .

Step-by-step explanation: you couldnt have looked it up on ggle?...haha -_-'

6 0
3 years ago
Solve the following system of equations: x + 3y = 10 and 2x + 2y = 12
Thepotemich [5.8K]

Answer:

x=4 and y=2

Step-by-step explanation: Step 1: Solve x+3y=10 for x:

x+3y=10

x+3y+−3y=10+−3y(Add -3y to both sides)

x=−3y+10

Step 2: Substitute−3y+10for x in2x+2y=12:

2x+2y=12

2(−3y+10)+2y=12

−4y+20=12(Simplify both sides of the equation)

−4y+20+−20=12+−20(Add -20 to both sides)

−4y=−8

−4y

−4

=

−8

−4

(Divide both sides by -4)

y=2

Step 3: Substitute 2 for y in x=−3y+10:

x=−3y+10

x=(−3)(2)+10

x=4(Simplify both sides of the equation)

So your answer would be x=4 and y=2

Hope this helps

4 0
3 years ago
A bottle contains 5/12 litter of paint. Mr jacobs pours all the paint equally into 5 pots. How much paint is there in each pot?
Salsk061 [2.6K]
1/12 in each pot. there is 5/12 and he divides into 5 pots so 1/12 into each pot
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE ANSWER ASAP: Two stores offer differently priced sales for the same paper towels, according to the table below. Which sto
PolarNik [594]

Answer:

Store 1.

Step-by-step explanation:

Divide the price by the amount of roles of toilet paper. Ex 3.60÷12=.3 and 3.50÷10=.35. Now choose the lower option

3 0
3 years ago
Find the value of b if the graph the equation y=−3x+b goes through the given point. A(−2, 4) B(5,2) JUST ANSWER THESE 2 QUESTION
elena55 [62]
The answer is B5,2 ok
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Alonso went to the market With $55 to buy eggs and sugar he knows he needs a package of 12 eggs that cost $2.75 after getting th
    9·1 answer
  • Help pls I have no clue
    7·1 answer
  • The price of 2 bananas are $1.00. How much would 7 bananas cost ?
    14·2 answers
  • Can someone explain to me in words how to do this problem 3x+122=22x-11
    12·1 answer
  • How many times does the quadratic function below intersect the x-axis?<br> y = 2x2 +7x+6
    9·1 answer
  • What is 3-2x&gt;-5 in an inequality form
    13·1 answer
  • Thirteen people on a softball team show up for a game. a)How many ways are there to choose 10 players to take the field? b)How m
    12·1 answer
  • Graph the function<br> x+y=6<br><br> -Can someone help and tell me how would i graph this?
    9·1 answer
  • What is the answer for -6+g=-11
    11·1 answer
  • The length of a rectangle is 4 inches more than its width. If 2 inches are taken from the length and added to the width, the fig
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!