1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blondinia [14]
2 years ago
12

How to do multiplication ​

Mathematics
2 answers:
Papessa [141]2 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation: My daughter is in there 3rd grade so be nice please

Lady bird [3.3K]2 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

so you basically add but more for example

5 x 3 = 15 but you can also try 5 + 5 + 5 = 15

as well its kinda like that ya know or

4 × 2 = 8 or 4 + 4 = 8

that's how you multiply

You might be interested in
У - (-3y)<br><br> Iam confused on how to do this
jeyben [28]

Answer:

The answer is 4y.

Step-by-step explanation:

First you would solve the parentheses, which would be -1(-3y) which would equal positive 3y, and y+3y=4y. I apologize if I misunderstood the problem ^^

8 0
2 years ago
Please help with the math question!!!
sukhopar [10]

Answer:

Die= 6 possible outcomes

spinner= 4 possible outcomes

word= 4 possible outcomes

alphabet= 26 possible outcomes

cards= 15 possible outcomes

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which decimal is equivalent to 8%
Nikitich [7]

Answer:

0.08

Step-by-step explanation:

Given : 8%

To find the decimal value of the percentage number

Remove the percentage symbol with 100 in the denominator

gives            

              \frac{8}{100}\\

Now taking the numerator to the decimal place equal to the number of zeros in the denominator or simply divide denominator with numerator.

Gives =   0.08

So, the decimal equivalent of the given value is  0.08

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine the number of icecubes in 32 glases qt the rate of 20 ice cubes in 5 glases
Scrat [10]

Answer:

36 ur welcome

4 0
3 years ago
Andrew buys books and videos in a store. He uses the expression 4b + 8v to find the cost of what he is buying, where b is the nu
7nadin3 [17]

Answer:

68

Step-by-step explanation:

1) Plug In (when you plug in you replace the defined variable with the number given. usually you have to find the numbers to plug in but since they're already given to you you just plug them in.) 4(3) + 8(7)=T   T= total cost

2) Multiply 4*3=12 8*7=56

3) Add 12+56=68

4) <u>T=68</u>

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Historians and researchers primarily base their research on:
    8·2 answers
  • Gotta have this finished in an hour and idk how to do this help
    8·1 answer
  • 5 days equals how many hours? ​
    10·2 answers
  • What is the final result when either algebraic or numerical fractions are added together?
    14·2 answers
  • Lexi has a cylindrical trash can with a diameter of 26cm and a height of 50 cm. What is the
    5·1 answer
  • Harry walks to a produce market to buy bananas. If a pound of bananas costs $0.49, how much will Harry pay for 3 pounds of banan
    9·2 answers
  • Elijiah earn $200 for 8 hours of work. what is the unit rate
    15·2 answers
  • PLZ HELP
    14·1 answer
  • Factor the trinomial.<br><br> 6x² + 5x − 6
    7·1 answer
  • Add −3x2y2z2+12xyz2+7xyz and 10xyz−10xyz2
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!