1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arte-miy333 [17]
2 years ago
7

The measure of an angle is seventeen times the measure of a complementary angle. What is the measure of each angle?

Mathematics
1 answer:
marysya [2.9K]2 years ago
7 0
First, write an equation system for the problem
For example, x represents the first angle and y represents the second angle
An equation for "t<span>he measure of an angle is seventeen times the measure of a complementary angle" is
</span>∴ <span>x = 17y
The sum of complementary angle is 90</span>°. It can be written as<span>
</span>∴ x + y = 90°
<span>
Second, use subtitution method to find the value of x and y
Subtitute x with 17y
x + y = 90</span>°
17y + y = 90°
18y = 90°
y = 90°/18
y = 5°

Subtitute y with 5°
x = 17y
x = 17(5)
x = 85°

The measure of each angle is 5° and 85°
You might be interested in
 20 points!! Can you help me with this math problem??
umka2103 [35]
D. 663 square meters is the anwser
4 0
3 years ago
Help<br><br> See the picture <br><br> I’m Giving brainlest
Paraphin [41]

Answer:

y=-x+2

Step-by-step explanation:

its asking y=mx+b

m slope (rise/run) --> rises up 2 for every time it moves over -2 times

so slope is -1

b= y intercept = 2

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 12 pack of soda cost $3.25 What is the unit price
kakasveta [241]

Answer:

About $0.2708 per unit ' each can '.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A painting measures b meters by 4 meters. a frame shop charges $10 per meter for a wooden frame. how much would it cost to buy a
hammer [34]

$ (20b + 80) is the cost to buy a frame for the panting given that measures b meters by 4 meters and charges $10 per meter for a wooden frame. This can be obtained by finding the perimeter of the painting and multiplying with the cost of wood per meter.

<h3>What is the cost of buying a frame for the painting?</h3>

Given that,

length of the painting (l) = b meters

width of the painting (b) = 4 meters

Perimeter of the painting = 2(l+b)

                                          = 2(b+4)

                                          = 2b + 8

Cost of the frame = (2b + 8)× $10 per meter

                             = $ (20b + 80)

Hence $ (20b + 80) is the cost to buy a frame for the panting given that measures b meters by 4 meters and charges $10 per meter for a wooden frame.

Learn more about finding cost of frame:

brainly.com/question/16757070

#SPJ4

4 0
2 years ago
which of the following would be a good name for the function that takes the weight of a box and returns the energy needed to lif
iVinArrow [24]

Answer:Energy (weight)

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 363 round to the nearest ten and hundred
    7·1 answer
  • What is 44.84 times 9.84 =<br> what is 88.6 times5.01
    15·1 answer
  • In the following diagram line C intersects line D. Using complete sentences, classify the relationship between &lt;7 and &lt;8 c
    9·1 answer
  • Solve the equation for W
    10·1 answer
  • What expression can be used to find the total discount? Select all that apply. 0.3*42 or 3/10*42 or 0.03*42 or 3 *4.2
    13·1 answer
  • Write an equation that can be used to find the value of n.
    12·1 answer
  • Help me on this please
    14·2 answers
  • I need help what is n?
    15·2 answers
  • What is value of <br> 6x6x6x6x6x6x6=6x
    14·2 answers
  • What is the image point of (-5,-6) after the translation
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!