1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DIA [1.3K]
3 years ago
7

Is this right??? Idk what to do on this question and neither does my mom!

Mathematics
2 answers:
Fed [463]3 years ago
4 0
They are telling you to make inches into feet
I foot equals 12 inches
84 divided by 12 equals 7
Answer is seven
yanalaym [24]3 years ago
3 0
You need to divide 84 by 12.

another way 82/x = 12/1  then cross multiply 12x = 82
final answer: 6.83333-
You might be interested in
Line k passes through the point (1, 5) and is perpendicular to the line y = 3x + 1. Which of the following points does line k al
bearhunter [10]

Answer:

Option A. (4,4)

Step-by-step explanation:

step 1

Find the slope of the line k

we know that

If two lines are perpendicular, then the product of their slopes is equal to -1

m1*m2=-1

The slope of the given line is m1=3

so

The slope of the line k is

m2*(3)=-1

m2=-\frac{1}{3}

step 2

Find the equation of the line k

The equation of the line into point slope form is equal to

y-y1=m(x-x1)

we have

m=-\frac{1}{3}

point(1,5)

substitute the values

y-5=-\frac{1}{3}(x-1)

step 3

Verify if the line k pass through the given points

Remember that

If the line passes through a point, then the value of x and the value of y of the point must satisfy the equation of the line

Verify each case

case A) (4,4)

4-5=-\frac{1}{3}(4-1)

-1=-\frac{1}{3}(3)

-1=-1 ----> is true

therefore

The line k pass through the point (4,4)

case B) (-2,-5)

-5-5=-\frac{1}{3}(-2-1)

-10=-1 -----> is not true

therefore

The line k not pass through the point (-2,-5)

case C) (3,6)

6-5=-\frac{1}{3}(3-1)

1=-\frac{2}{3} -----> is not true

therefore

The line k not pass through the point (3,6)

case D) (9,-1)

-1-5=-\frac{1}{3}(9-1)

-6=-\frac{8}{3} -----> is not true

therefore

The line k not pass through the point (9,-1)

6 0
3 years ago
Pedro solves the quadratic equation x^2+6x –14 using the quadratic formula. In which step did Pedro make an error?
Nutka1998 [239]

9514 1404 393

Answer:

  correct choice is marked

Step-by-step explanation:

The error is in step 2. The square root cannot be distributed to a sum.

3 0
3 years ago
Please answer correctly math problemo
MrMuchimi

Answer:

38

Step-by-step explanation:

We have to substitute x with 2 and y with 4

when the sign of a operation is not expressed it means that the operation is a

multiplication

So we have

3*2 + 2*(4)^2

6 + 2*(16)

6 + 32

38

4 0
3 years ago
The area of the base of a rectangular prisim four and three fourths and the height of two and one third what is the volume
VikaD [51]
Data:
A_{base} = 4 \frac{3}{4} = \frac{4*4+3}{4} = \frac{16+3}{4} \to A_{base} = \frac{19}{4}

h (height) = 2 \frac{1}{3} =  \frac{3*2+1}{3} = \frac{6+1}{3} \to h (height) = \frac{7}{3}
v (volume) = ?

Formula: V =  A_{b}*h

Solving:
V = A_{b}*h
V =  \frac{19}{4} * \frac{7}{3}
V =  \frac{133}{12}
V = 11.08333....
\boxed{\boxed{V \approx 11.08}}\end{array}}\qquad\quad\checkmark
7 0
3 years ago
Ursula picks carrots and radishes from her garden. She picks
densk [106]
2 1/2 more pounds of carrots.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is a new statment called when connectd with the word or
    12·1 answer
  • Rick spent $22.50 to purchase 9 toy robots. What is the unit rate for each toy robot purchased?
    5·1 answer
  • How do you factor this?<br> 2z^2-12z+10=0
    13·2 answers
  • Solving systems of an equation - Homework due tomorrow - Picture provided
    14·1 answer
  • Drag each equation to show if it could be a correct first step to solving the equation 9(2+2)= 90​
    10·1 answer
  • Holli’s cheerleading uniform cost $89.23. There are 16 cheerleaders on the squad. How much will it cost for all of the uniforms?
    14·1 answer
  • Nigel makes the claim that x=6 is the solution to the equation 4(5x−12)−7x=5x. His work to support his claim follows. Given: 4(5
    5·1 answer
  • At a pet store, Rhonda paid $55 for 8 dog bowls and 6 bones. Kelly paid $32.50 for 2 dog bowls and 9 bones. Determine the cost o
    7·1 answer
  • Write the equation of the line in the form Y = MX where M is the slope.
    9·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the points (-8,8) and (4,-1)​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!