1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Allisa [31]
2 years ago
12

What is 15:3 in simplist form

Mathematics
2 answers:
Sergeeva-Olga [200]2 years ago
7 0

Answer: 5:1

Step-by-step explanation:

15 divided by 3 is 5, and 3 divided by 3 is 1

Rus_ich [418]2 years ago
6 0

Answer:

5

Step-by-step explanation

3 can go into 15 five times

3 times 5 is 15


You might be interested in
Write an algebraic expression to find the AREA of a rectangle with a length of 4x-5 and a width of 7.
blagie [28]

Answer:

28x-35

Step-by-step explanation:

4x*7=28x

5*7=35

8 0
3 years ago
A fair coin is flipped 10 times and lands on heads 8 times. Provide a reason to justify the difference between the experimental
professor190 [17]

Answer:

THere will be 8 heads and 2 tails

Step-by-step explanation:

I don't know

5 0
3 years ago
$3 is what percent of $4?
ozzi

Answer:

The answer is 3/4 = 75%

Step-by-step explanation:

3/4 = 75%

It is: 3/4 = 75%

4 0
3 years ago
The LM = 3x - 2, LN = 2x + 1, and MN = 5x - 2.
USPshnik [31]
The answer would come out to be 26
6 0
3 years ago
If Paul saves $3.00 every week for twelve weeks and then buys a CD for $15.00 plus 9% tax, how much money will he have left?
pochemuha

Answer:

18.90

Step-by-step explanation:

3x12=36

36-15=21

21 x 0.9

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 10 more than the width the area is 336 square feet find the length and width of the rectangle
    12·1 answer
  • What is 6/7 ×4/5 ??????????
    11·1 answer
  • Which equation would best help solve the following problem?
    10·1 answer
  • 1.open intervals on which the function is increasing
    8·1 answer
  • Find the domain of y = 2x + 1
    7·1 answer
  • Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *
    12·1 answer
  • A square has an area of 64 square meters.
    6·1 answer
  • 37/50 of a number is what percentage of that number
    5·2 answers
  • Find the midpoint of the line segment with the endpoints (10,2) and (-6,-6)
    12·2 answers
  • Select the correct answer
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!