1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Talja [164]
3 years ago
12

If n(A-B)=18,n(AuB)=70 and n(AnB)=25 then find n(B)

Mathematics
1 answer:
svp [43]3 years ago
4 0

n(A-B) denotes elements which are in A but not in B

n(Au B) denotes elements in A and B

n(AnB) denotes elements that are common in A and B

Now I will add one more set

n(B-A) which denotes elements in B but not in A

So, n(AuB) = n(A-B) + n( B-A) +n(AnB)

70 = 18 +n(B-A) + 25

70 = 43 + n(B-A)

n(B-A) = 70-43

n(B-A) = 27

So, n(B) = n( B-A) + n( AnB)

= 27+25

= 52

You might be interested in
A pie costs $12.55. If it has a diameter of 12 inches what is the cost per square inch of the pie.
uysha [10]

Answer:

The cost per square inch of the pie is $0.111 or 11 cents

Step-by-step explanation:

The shape of a pie is circular.

The area of a circle (pie) = πr²

From the question ,

Diameter = 12 inches

Radius = Diameter/2

Radius = 12 inches/2

Radius = 6 inches.

Hence, the area of the pie = π × 6²

= 113.09733553 square inches

A pie costs $12.55

The cost per square inches of the pie is calculated as:

113.09733553 square inches = $12.55

1 square inch = $x

Cross Multiply

113.09733553x = $12.55

x = $12.55/113.09733553

x = $0.1109663631

Approximately

x = $0.111

Therefore, the cost per square inch of the pie is $0.111 or 11 cents

7 0
3 years ago
Please hellp
ankoles [38]

Answer:

he needs 3 bags i did this test

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
consider the equation k over x equals 12 where k is any number between 20 and 65 and X is a positive integer what are the possib
julia-pushkina [17]
X could be the positive integers 2, 3, 4, or 5
6 0
3 years ago
A circular city park has a garden with a sidewalk directly through the middle that is 45 feet long. Each bag of grass seed will
lana [24]

Answer:3.2 Bags

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ya yeet answer dis plzz
NNADVOKAT [17]
He would keep 3/8 for himself. Hope it helps! :)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Translate the following sentence into Math symbols, then solve the problem
    11·2 answers
  • The __[_blank_]__ of two sets A and B is the set of elements that are present in A, in B, or in both A and B.
    10·1 answer
  • If the rack held 8 bottles of soft drinks in each row, how many bottles would 2 shelves contain?
    15·1 answer
  • e of the space shuttle’s external tanks can carry up to 200,000 gallons of fuel. It used 170,000 liters of fuel this tank to lea
    14·1 answer
  • Please help me I’m so lost
    6·2 answers
  • A gym sells memberships for $325. To determine the amount of money made on memberships, the gym can use the equation, t=325m , w
    15·1 answer
  • Honey is produced proportionally to the number of bees in a colony.A large colony of 96;000 honeybees produces 2;000 cups of hon
    6·1 answer
  • LaTeX: \frac{27.50\:gallons}{5\:buckets}
    10·1 answer
  • A washer and dryer cost a total of $964 . The cost of the washer is three times the cost of the dryer. Find the cost of each ite
    6·2 answers
  • Evaluate the following​ integral, where R is bounded by ​, ​, and . Question content area bottom Part 1 enter your response here
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!