1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andreyandreev [35.5K]
3 years ago
11

A clipboard costs $2.23. It costs $0.58 more than a notebook. Sheila bought two clipboards and one notebook. She paid with a ten

-dollar bill. How much change does sheila get? Use a tape diagram ti show
Mathematics
1 answer:
Studentka2010 [4]3 years ago
7 0
$4.96 is the answer. 2.23 times 2 because it is two clipboards. Then add 0.58. And finally subtract by ten
You might be interested in
Explain how you would round the numbers 33 and 89 to estimate their sum
Vesnalui [34]
Round each number to the nearest 10.
33 rounds to 30 and 89 rounds to 90, thus in your head it's easier to mentally add 30 + 90 for purposes of estimation.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of rectangle ABCD in square units ?
Licemer1 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

Square units = √( 4^2 + 1^2) * √( 8^2 + 2^2)

= √17 * √68

= √1156

= 34

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer number 7 ASAP. It’s due tomorrow
Oksanka [162]

y=50h

h=1 y=50

h=20 y=1000

5 0
3 years ago
Graeme earns $4.23 for each half hour that he works. How much will he make after 4 hours of work?
Evgesh-ka [11]

Answer:

4.23*8=33.84

Graeme will make $33.84 after four hours of work.

7 0
2 years ago
2 ( n - 7 ) = 20<br><br> What is n?
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

The answer is n = 17

Step-by-step explanation:

Divide both sides by the numeric factor on the left side, then solve.

Hoped this helped!

brainly, please?

8 0
3 years ago
Other questions:
  • How to find 0.36 repeating in a equivalent fraction form?
    6·1 answer
  • 3. There are 8 mice in an attic. Their population is growing at a rate of 15% per month.
    9·2 answers
  • Subtract m + 6 from 4m + 12.
    9·1 answer
  • Which costs more over the course of a year: a medium 3 item pizza, which costs $7.25, four times a week, or going out to a fine
    14·1 answer
  • A coin is flipped at the same a die is rolled. What is the probability that the coin will result in die will roll at most a 5?
    9·1 answer
  • Which expressions will help you find the areas of the rectangular faces? Select all that apply.
    15·1 answer
  • What value of k causes the terms 6, 4k, 26 to form an arithmetic sequence?​
    6·2 answers
  • Divide £320 in the ratio 3:5
    11·2 answers
  • -25 – (-13) = <br><br><br><br><br> mathematics
    8·1 answer
  • A savings account starts with $2,200. The total amount after 18 months was $2563. What is the annual interest
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!