1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elan Coil [88]
4 years ago
6

The cost of renting a game at the video store can be described by the function y=5x+4

Mathematics
1 answer:
topjm [15]4 years ago
6 0

Answer:

2 days

Step-by-step explanation:

Use the given formula

y = 5x + 4

The information:

y is the money spent

x is the number of days

It is known that Justin spent $18

so now just substitute in that value

$18 = 5x + 4

and simplfiy by inverse operations

18 = 5x + 4

-4        -4

14 = 5x

/5    /5

2.8 = x

As per this problem, one can infer that renting a game is done by days, and will be charged in days, hence renting a game for 0.8 days is pointless

meaning that the final answer is 2 full days

You might be interested in
1 4 6 60 7 9 10TIME REMAIN41:42For a snack, Sameer ate a plum with 32 calories and several strawberries with 4 calories each. If
Alex777 [14]
Well, if Sameer's plum was 32 calories, and we know his total snack was 56 calories, all we have to do is:

56-32=24

24 / 4 = 6

Sameer ate one plum (32Kcal) and 6 strawberries (4Kcal each)


8 0
3 years ago
You are given the following information about y and x. Y X Dependent Independent Variable Variable 5 15 7 12 9 10 11 7The least
nikitadnepr [17]
what in the- that’s so confusing wth
4 0
3 years ago
Helppppppppp plzzzzz
Shkiper50 [21]

Answer: 4

Step-by-step explanation:

so you basically make the + sign into a - sign as when there is a + and - sign next to each other it will always change into a - sign so once you do that it will look like this

11+(-7)

11-7

4

8 0
3 years ago
Summer exercises for 0.5 hour on Monday Wednesday and Friday each week. How many hours will she exercise in four weeks
Sati [7]

Answer:

She will exercise for 6 hours in four weeks.

Step-by-step explanation:

Summer exercises for 0.5 hour on Monday, 0.5 hour on Wednesday, and 0.5 hour on Friday. There are 3 days where she exercises for 0.5 hour.

3 days X 0.5h = 1.5h each week

For four weeks, multiply the hours each week by 4.

1.5h X 4 weeks = 6h

Therefore Summer will exercise for 6 hours over the course of 4 weeks.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Will give brainliest to first correct answer! find missing length indicated
pychu [463]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A 4-pint carton of fruit punch costs $1.80. What is the price per quart
    5·1 answer
  • If 3/5 of a sum of money is 1200. what is the sum​
    9·2 answers
  • Between 10 a.M. And 11 a.M., 48 people came into Brad's store. 40 of them made a purchase. What is the experimental probability
    10·1 answer
  • What is the area of this triangle ?!
    7·2 answers
  • Which is the slope of the graph of the equation below? X - y = 5
    9·1 answer
  • given that 8-sqrt(18) over sqrt(2) = a + b sqrt(2) where a and b are integers find the value of a and b
    14·2 answers
  • Use a special right triangle to write sin 30° as a fraction.
    11·1 answer
  • Alistair has 5 half-pounds chocalate bars. It takes 1 1/2 pounds of chocalate,broken into chunks, to make a batch of cookies. Ho
    13·2 answers
  • Draw a box-and-whisker plot of the data. 37, 34, 26, 33, 38, 36, 30
    13·1 answer
  • Can someone please help me?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!