1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mario62 [17]
3 years ago
11

A girl scout was selling boxes of cookies. In a month, she sold both boxes of chocolate chip cookies ($1.25 each) and boxes of p

lain cookies ($0.75 each). Altogether, she sold 1585 boxes for a combined value of $1588.75. How many boxes of plain cookies did she sell?
Mathematics
2 answers:
nydimaria [60]3 years ago
8 0

Answer:

785

Step-by-step explanation:

Let the number of the boxes of chocolate chip cookies sold by her = x

Let the number of boxes of plain cookies sold by her = y

So, x + y = 1585 --------------------1

Price of 1 unit of chocolate chip box = $1.25

Price of 1 unit of plain cookie box = $0.75

Thus,

1.25x + 0.75y = 1588.75 -----------------2

Solving 1 and 2 as:

y = 1585 - x

Putting in 2 , we get that:

1.25x + 0.75(1585 - x) = 1588.75

x = 800

y = 785

Plain boxes = 785

Katena32 [7]3 years ago
3 0

Answer:

Number of plain cookie boxes sold = 785 boxes

Step-by-step explanation:

Given: Cost of a chocolate chip cookie box = $1.25

Cost of a plain cookie box = $0.75

Total number of boxes sold = 1585

Total cost of the sold boxes = $1588.75

Let, number of plain cookie boxes sold = x

Number of chocolate chip cookie boxes sold = 1585 - x

So,

Total cost = total cost of the sold plain cookie boxes + total cost of the sold chocolate chip cookie boxes

$1588.75 = x ($0.75) + (1585 - x) ($1.25)

1588.75 = 0.75 x + 1981.25 - 1.25 x

0.5 x = 392.5

Therefore,

<u>Number of plain cookie boxes sold: x = 392.5 ÷ 0.5 = 785 boxes</u>

You might be interested in
Order the integers from least to greatest 0, 5, 21, -100,-22
Dovator [93]

Hi,

- 100 ; - 22 ; 0 ; 5 ; 21

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
You deposit $2700 in an account that earns simple interest. After 12 months, the account earns $64.80 in interest, what is the a
Masja [62]

Answer:$4449.6.

Step-by-step explanation:

You deposit $2700 into a bank account paying 64.8% simple interest per year. You left the money in for 1 year. Find the interest earned and the amount at the end of those 1 year?

Result:

The interest is $1749.6 and the amount is $4449.6.

Explanation:

STEP 1: Find an interest by using the formula , where I is interest, P is total principal, i is rate of interest per year, and t is total time in years.

In this examplee P = $2700, i = 64.8% and t = 1 years, so

 

STEP 2: Find an amount by using the formula .A =P+I

Since P = $2700 and I = $1749.6 we have

5 0
3 years ago
PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS
Eduardwww [97]

Answer:

Step-by-step explanation:

3² * 5³ = 3*3 * 5*5*5

          = 9 * 125

           = 1125

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Warren measured a rectangular window to find out how much plastic he would need to cover it.the window measured five ft six inch
poizon [28]
5 ft six inches by 2 ft nine inches is 15.125 square ft in total
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
3. Consider the following box plot.
forsale [732]

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

And Pls dont do that If you dont know dont answer

3 0
4 years ago
Other questions:
  • Can someone help me ASAP???
    6·1 answer
  • How do you factor 5x+20?
    15·2 answers
  • Sarah lost her science book. Her school charges a lost book fee equal to 75% of the cost of the book. Sarah received a notice st
    5·2 answers
  • What is 38÷3???i need help
    6·2 answers
  • jason cycled for 7 1/2 miles each hour for the next two hours and the distance he cycled for the third hour was 1/4 of the total
    6·1 answer
  • Average Weekly Earnings The average weeklyearnings in dollars for various industries are listedbelow. Find the percentile rank o
    13·1 answer
  • BRAINLEST IF CORRECT
    8·1 answer
  • 70%of $10=$<br> Comlelete the folling statements
    15·1 answer
  • A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. What is the cost per pint? How many pints do you get per dollar? At this
    15·2 answers
  • SOMEONE PLEASE HELP ANSWER CORRECTLY !!!!! WILL MARK BRIANLIEST !!! HELPPPPPP MEEEEEEE !!!!!
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!