1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vadim26 [7]
3 years ago
13

Find the roots.x^2-8x+7=0​

Mathematics
1 answer:
AfilCa [17]3 years ago
8 0
Answer is : X1=1,x2=7
You might be interested in
(10-3)(-2)<br><br> giving brainlist out
Kryger [21]

Answer:

i think the answers 5

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
You are buying balloons that cost $.89 per package to decorate for a school dance. You have $14.75 to spend. How many packages o
rosijanka [135]

Answer:

$16.57

Step-by-step explanation:

If you divide $14.75 by $.89 it give you answer of 16.5730337 but if you take the first 4 numbers it gives you $16.57 and you don't need to round the 7

3 0
2 years ago
Calculate the average rate of change of f(x) = x2 4 - 5 for 3 ≤ x ≤ 5. A) -2 B) - 4 3 C) 4 3 D) 2
mario62 [17]

Answer:

D)2

Step-by-step explanation:

ƒ(x)  = x²/4 - 5; 3 ≤ x ≤ 5

Calculate the values of f(3) and f(5)

f(3) = 3²/4 - 5 =    9/4 - 5 =  -2.75

f(5) = 5²/4 - 6 = 25/4 - 5  =   1.25

Calculate the average rate of change

Rate of change = (y₂ - y₁)/(x₂-x₁) = [1.25 -(-2.75)]/(5 - 3) = 4.00/2

= 2.00

The average rate of change is 2.00.

In the figure below, the red curve represents the function ƒ(x), while the black dashed line represents the average rate of change over the interval (3, 5).

The value of ƒ(x) increases by two units for every unit that x increases.

6 0
3 years ago
Add parentheses so that each equation is correct 7+9×3-1=25​
FinnZ [79.3K]

Answer:

7+9(3-1)=25

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Olivia rides her scooter 34 mile in 13 hour. How fast, in miles per hour, does she ride her scooter?
creativ13 [48]

Answer:

i think it is 47 miles

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • Simplify 3y - 5(y + 2) completely
    5·2 answers
  • Simplify the expression: –3(3 + 2n)
    5·2 answers
  • Can someone PLEASE help me out??!!!!!!!
    5·1 answer
  • Through: (4,-4), slope= 1/4
    14·2 answers
  • Solve -3(h-6)=5(2h+3)
    12·1 answer
  • We're are the tutors omg ​
    15·2 answers
  • Jamie evaluated this expression. StartFraction left-bracket (2 cubed) (2) right-bracket Superscript 4 Baseline Over 2 Superscrip
    13·2 answers
  • Square contains 4cm. find the area of the shape.​
    5·2 answers
  • Can someone help me with math pls?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!