1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karolina [17]
3 years ago
14

Help please need an answer Fast

Mathematics
1 answer:
anygoal [31]3 years ago
4 0

-7.5 times 1/3=-2.5

To take 1/3 of something, multiply the original by the fraction.

You might be interested in
What type of angles are 1 and 8 ?
wel

Answer:

A. None of the answers are correct

Step-by-step explanation:

∠3 is a verticle angle to ∠1

linear pair means they add up to 180

complementary mean they add up to 90

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
If you deposited a penny on May 1st and doubled what you deposited each day for a month, how many pennies would you be depositin
PIT_PIT [208]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is the unit rate for $240 for 4 days
frosja888 [35]
I think it is $60 per day
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A recipe that can make 8 jumbo blueberry muffins calls for 1 1/2 teaspoons of baking powder. How much baking powder is needed to
Alex787 [66]

1 dozen = 12

3 dozen = 3 x 12 = 36

36/8 = 4.5

They need 4.5 times the amount:

4.5 x 1.5 teaspoons = 6.75 teaspoons ( 6 3/4)

5 0
2 years ago
Jacki evaluated the expression below.
Valentin [98]
Jacki didn’t subtract 12 from 8 correctly he was suppose to get a negative and not 12
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mr. Conners put a fence around the outside of his rectangular yard shown at the right. He put a fence post every 6 feet. How man
    8·2 answers
  • Find the length of side x.
    5·1 answer
  • Gum
    12·2 answers
  • T = C(2 + AB); for B
    5·1 answer
  • A right triangle has sides of length 3, 4, and .
    6·2 answers
  • Find the value of X.
    7·1 answer
  • The graph below shows the distance in miles, m, hiked from a camp in h hours.
    14·2 answers
  • Is 6a x 4 and 24a equal
    11·2 answers
  • Help please, this is due in 10 mins lol.
    12·1 answer
  • Decrease 20g by 90% I don’t get this
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!