1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OverLord2011 [107]
2 years ago
8

11 th term of the following geometric sequence. 10,50,250,1250

Mathematics
1 answer:
Natasha2012 [34]2 years ago
6 0

Answer:

97,656,250

Step-by-step explanation:

The first term, a(1), is 10.  The next is 5 times greater.  And so on.  Thus, the common ratio is 5, and the general formula for this sequence is

a(n) = a(1)*5^(n -1).

Therefore,

a(11) = 10*5^(11 - 1) = 10*5^10  =  97,656,250

You might be interested in
I spent $26.32 on 8 gallons of gas how much would he spend for 20 gallons
just olya [345]
He would spend $65.80 on 20 gallons of gas.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please please help thanks ❤️
Svetlanka [38]
C. 48 inches 
Add all the sides to find the perimeter
7 0
3 years ago
HELP ASAP PLZ 15 points!<br> ............
Allisa [31]

Well I would say A because it went from 8 to 38 which is plus ten.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
An ice cream shop has 5 flavors. Carlos wants to buy a five-scoop cone with 5 different flavors. How many cones could he buy if
icang [17]
I think the answer is E
3 0
2 years ago
Recently, Jennifer took a survey and asked her classmates what their favorite music genre was. The results are provided below. W
erastovalidia [21]
11.3% of students liked country <3

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A rectangular greenhouse has an area of 6,480 square meters. Its length is 120 meters.
    9·2 answers
  • Solve this system of equations.
    14·2 answers
  • 21/80 in a simplified fraction
    12·2 answers
  • What does x equal 3.25x-2.5= -9.75x+4
    11·2 answers
  • Part I : Write the type of polynomial next to the terms (monomial, binomial, trinomial)
    6·1 answer
  • You are offered a job that pays a different amount each day. The
    5·1 answer
  • Y varies directly with x. If y = 75 when x =25, find x when y = 25.
    15·2 answers
  • Grocery Store A is selling bananas for $0.75 for 12 pound. Grocery Store B is selling 5 pounds of bananas for $3.75.
    5·2 answers
  • What is the unit price for trail mix if a 8 ounce bag cost $2.80.
    15·1 answer
  • The graph shows two lines, A and B.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!