1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karolina [17]
4 years ago
7

Wexpro, Inc., produces several products from processing 1 ton of clypton, a rare mineral. Material and processing costs total $6

4,000 per ton, one-fourth of which is allocated to product X15. Seven thousand three hundred units of product X15 are produced from each ton of clypton. The units can either be sold at the split-off point for $10 each, or processed further at a total cost of $9,700 and then sold for $15 each. What is the financial advantage (disadvantage) of further processing product X15?
Business
1 answer:
JulsSmile [24]4 years ago
3 0

Answer:

$26,800

Explanation:

Sales revenue after further processing:

= Units produced from each ton of clypton × Selling price per unit

= 7,300 × $15

= $109,500

Sales revenue at split off point:

= Units produced from each ton of clypton × Selling price per unit

= 7,300 × $10

= $73,000

Incremental revenue:

= Sales revenue after further processing - Sales revenue at split off point

= $109,500 - $73,000

= $36,500

Incremental profit = Incremental revenue - Incremental cost

                              = $36,500 - $9,700

                              = $26,800

Therefore, financial advantage (disadvantage) of further processing product X15 is $26,800.

You might be interested in
Can someone help me with question 12?
Kazeer [188]
I just took the test and number 12 is A
7 0
3 years ago
Inventory records for Marvin Company revealed the following: Date Num of units unit cost Mar. 1 Beginning Inventory 1000 7.20 Ma
swat32

Answer:

Ending inventory= $5,040

Explanation:

Giving the following information:

Beginning Inventory= 1000 units for  $7.20

Mar. 10: Purchase= 600 units for $7.25

Mar. 16: Purchase= 800 units for $7.30

Mar. 23: Purchase= 600 units for  $7.35

Marvin sold 2,300 units.

Under the LIFO inventory method, the ending inventory cost is calculated using the first units incorporated to inventory.

Ending inventory in units= total units - units sold

Ending inventory in units= 3,000 - 2,300= 700 units

Ending inventory= 700*7.2= $5,040

8 0
3 years ago
What are some advantages of interactive media ? Give example. <br> Tks all &lt;3
Helen [10]

i think interactive media is almost every social media but im not 100% sure

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
what do you do if a caller needs a particular question answered and you're completely uncertain about who the caller should cont
barxatty [35]
(D) ask the callers name, number, and purpose of the call and tell him or her someone will call back in a few minutes.
The other answers do not look professional,as for answer D, the caller will feel you really care about him or her, since you have taken their contact detail and you have assured them someone will call them back shortly. It shows as a business you but your callers need first.
5 0
4 years ago
35. Porter's national diamond can be used to:
Anna007 [38]

Answer:

The Porter Diamond model explains the factors that can drive competitive advantage for one national market or economy over another. It can be used both to describe the sources of a nation's competitive advantage and the path to obtaining such an advantage.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the approximate maximum hardness value in rockwell units that steel can attain?
    12·1 answer
  • The U.S. government wants to restrict Nation A's access to weapons-making materials. Which of the following actions will it most
    13·1 answer
  • Dan is responsible for developing the promotional campaign for under armour’s new line of footwear for teens. he will be writing
    7·1 answer
  • Templates often speed up the process of server administration, explain how would you make sure you get as much benefit of your g
    11·1 answer
  • 1. Write one paragraph about a situation in which it is difficult to stick to priorities and goals. What is the situation? Why d
    6·2 answers
  • Your company wants to set aside a fixed amount every year to a sinking fund to replace a piece of industrial equipment costing $
    14·1 answer
  • One advantage of the direct organizational plan is that it:________.
    6·1 answer
  • What would happen if you fake a credit card number online on a website.
    12·1 answer
  • One of the safest and easiest investments for young people is: A Stocks and Bonds. OB. Mutual funds. OC. NCUA or FDIC Insured ce
    11·1 answer
  • Why did hans bethe argue against the strategic defense initiative (sdi) program?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!