1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Juli2301 [7.4K]
3 years ago
15

HURRY!! a Positive b Zero c Undefined d Negative

Mathematics
1 answer:
Temka [501]3 years ago
6 0
Answer: b, zero

On a graph, when it’s a straight line, there is no slope. When it’s increasing the line, it’s positive, and if it’s decreasing the line, it’s negative, and this line is doing neither.
You might be interested in
Solve x^2 + 2x - 48 = 0
Georgia [21]

Answer:

x = - 8, x = 6

Step-by-step explanation:

{x}^{2}  + 2x - 48 = 0 \\  \\  {x}^{2}  + 8x - 6x - 48 = 0 \\  \\ x(x + 8) - 6(x + 8) = 0 \\  \\ (x + 8)(x - 6) = 0 \\  \\ x + 8 = 0 \:  \: or \:  \: x - 6 = 0 \\  \\ x =  - 8, \:  \:  \:  \: x = 6 \\

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the the adj side of a triangle is x and the opp side is 9cm and the hyp is 2x what is the value of x?
Lady_Fox [76]

Answer:

x = 3\sqrt{3}

Step-by-step explanation:

Let's use the Pythagorean theorem

x^{2}  + 9^{2}  =  (2x)^{2} \\x^{2}  + 81 = 4x^{2} \\3x^{2}  = 81\\x^{2}  = 27\\x = \sqrt{27}  =  3\sqrt{3}

5 0
3 years ago
Evaluate: 21x: 8 when x = 4*
Deffense [45]

Answer:

10.5

Step-by-step explanation:

21(4) / 8

84 / 8

10.5

3 0
3 years ago
An 8-pound pack of ground beef sells for $15.04. What is the cost per pound of the ground beef
Alex17521 [72]

Answer:

$1.88

Step-by-step explanation:

$15.04/8 pounds = $1.88

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
The sales tax in the town where Amanda lives is 9%. Amanda paid $36 in sales tax on a new stereo. What was the price of the ster
Romashka [77]

Answer:

$400

Step-by-step explanation:

9%= .09

$36÷.09=$400

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A real-world problem problem to represent 10x + 40 = 100
    15·1 answer
  • The following table shows the number of classes that
    5·1 answer
  • Prove that : sin^4(2x)=3/8-1/2cos4x+1/8cos8x<br> Someone plzz help!!!
    11·1 answer
  • What's the answer to this?: divide 33 photos into two groups so the ratio is 4 to 7
    9·2 answers
  • I have 7 hundreds 3 ones 12 tens and 8 tenths. What number am i?
    14·1 answer
  • Solve for y: 3y = 8 - 12y/4 + 2
    8·1 answer
  • Gina bought 2.5 pounds of peaches that cost $1.38 per pound at the grocery store. amy went to the local farmer's market and purc
    12·2 answers
  • 5.0 savings study guide
    12·1 answer
  • An entrepreneur wants to rent
    14·1 answer
  • . In a study of air-bag effectiveness it was found that in 821 crashes of midsize cars equipped with air bags, 46 of the crashes
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!