1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga_2 [115]
3 years ago
5

Grant bought more than 120 flower bulbs to plant in his garden. He bought 2 bags of tulip bulbs with 30 bulbs per bag. He also b

ought 5 bags of daffodil bulbs. What is the least number of daffodil bulbs that could be in each bag?
Mathematics
1 answer:
podryga [215]3 years ago
8 0

Answer:

The minimum number of daffodils in each bag have to be 12.

Step-by-step explanation:

Given:

Grant bought more than 120 flower bulbs to plant in his garden.

He bought 2 bags of tulip bulbs with 30 bulbs per bag.

He also bought 5 bags of daffodil bulbs.

To find:

Least number of daffodil bulbs that could be in each bag = ?

Solution:

So, we know that Grant has more than 120 total flowers in his garden which means he has a minimum of 120 flowers in his garden. So, for calculation we will consider the total number of flowers in his garden as 120.

But we need to find the minimum number of daffodils in each bag so that all the flowers add up to 120.

Let the number of daffodils in each bag be ‘x’.

So, from the given information we can form the following expression.

Tulips + daffodils =120

The number of tulip flowers are:

=2×30

=60

Therefore, total number of flowers:

60 + 5(x)=120

5(x)=120-60

5(x)=60

x=12

Hence the minimum number of daffodils in each bag have to be 12.

You might be interested in
In the diagram, AC=BD. Show that AB=CD
Debora [2.8K]
I believe you just have to draw 2 little lines in between AB and CD.
8 0
3 years ago
Keep answer in fraction form. Use < &> in your solution set. Solve for b.Give an exact answer in simplified form. 30b
Fed [463]
I do not know the answer but i need to answer a question in order to ask one,sorry,hope u understand:/
7 0
3 years ago
Trevon had $24 to spend on 5 pens after buying them he had $4 how much did each pen cost
alexira [117]
Ok.You have 24$. You used 20$. And you have $4 left. You bought 5 pens. So $20.00/ 5=$4.00. Each pen is four dollars.
8 0
2 years ago
Is y-2x=0 proportional?
xz_007 [3.2K]
Yes because it has 0 in it
8 0
2 years ago
the sum of two numbers is 48, difference is 14. find the numbersthe sum of two numbers is 48 and their difference is 14 what are
Lady_Fox [76]
The answer is 17 and 31
7 0
3 years ago
Other questions:
  • In a woodworking class, you need to make five triangles out of plywood. Each triangle has a height of 6 inches and a base of 14
    15·2 answers
  • melissa bought 12 packages of stickers that cost $1.94 each before tax and 18 packages of paper that cost $3.29 each before tax.
    13·1 answer
  • Please help
    5·1 answer
  • What’s another way to show the sum of 2/10 and 10/100
    6·1 answer
  • In 2007, there were more than 8.14 million cars for sale. The number of cars then decreased by 23% per year. Write an exponentia
    8·1 answer
  • Solve the system of equations using the linear combination method {5p-3q=-39 -2p-3q=3
    8·2 answers
  • Please help! You don’t have to show work
    13·1 answer
  • What is another name for a relation that has each element in its domain paired with exactly one element in its range?​
    9·1 answer
  • I need help <br>solve for x ​
    15·1 answer
  • At a school, 40% of the sixth-grade students said that hip-hop is their favorite kind of music. If 100 sixth-grade students pref
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!