1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuri [45]
4 years ago
13

A bakery offers a sale price of $2.90 for 3 muffins. What is the price per dozen?

Mathematics
2 answers:
Tema [17]4 years ago
5 0

Answer: $11.60 per dozen

Step-by-step explanation:

2.90=3 muffins

Multiply both sides by 4

3x4=12 ( a dozen)

2.90x4= 11.60

Hope this helps :)

KatRina [158]4 years ago
3 0
A dozen is 12, divide by 3 since that’s where the deals at, 12/3 = 4 . multiple 4 times 2.90 and the price is $11.60
You might be interested in
A car dealership sold 153 cars in 3 months. At what rate did the dealership sell cars in cars per month?
Dima020 [189]

Answer:

51

Step-by-step explanation:

Divide 153 by 3 and you get 51

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The total number of blocks y is the cube of figure number x
ivanzaharov [21]

Answer:

4;64

5;125

Step-by-step explanation:

Find the cube of the number

E.g. (5x5)x5

=25x5

=125

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the ratio of ruppees 5 to 50 paise​
Inga [223]
5:50 —> divide by 5 so it becomes 1:10
: means to
7 0
3 years ago
Finding product for 4 digit numbers
Amanda [17]
One answer would be15669012
7 0
3 years ago
HELPP
Anvisha [2.4K]

Answer:

the first one

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • It takes 1/3 cups of powered punch mix to make 2/3 gallons of punch. If the recipe is for 1 gallon of punch, how much punch is n
    9·2 answers
  • Hey guys, I need your help again!! This is confusing me.
    5·2 answers
  • NUMBERS #31-38 //I NEED CHECKED!!!SOMEONE HELP ME PLEASEEE ❤️
    9·1 answer
  • PLZ HELP!!! 30 POINTS!!<br><br> Write a proof for the following equation:<br><br> 3x+27=2y+32
    7·1 answer
  • Point Q' is the image of (-5,1) under a translation by 6 units to the right and 2 units down
    15·1 answer
  • Find the equation of the line through point (1,5) and perpendicular to +3=6 x (e.g. 1/2 for 12
    12·1 answer
  • Mr. Barnes hired a plumber to fix a leak. The total cost, in dollars, that the plumber charges for a job can be modeled by the f
    10·1 answer
  • The cost of the Ferris wheel is 1/3 of the cost of the roller coaster. the roller coaster costs $6 how much does it cost to ride
    9·2 answers
  • Please help im confused
    14·1 answer
  • Ten sixth grade students recorded the amounts of time each took to travel to school. The dot plot shows their travel times.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!