A bakery offers a sale price of $2.90 for 3 muffins. What is the price per dozen?
2 answers:
Answer: $11.60 per dozen
Step-by-step explanation:
2.90=3 muffins
Multiply both sides by 4
3x4=12 ( a dozen)
2.90x4= 11.60
Hope this helps :)
A dozen is 12, divide by 3 since that’s where the deals at, 12/3 = 4 . multiple 4 times 2.90 and the price is $11.60
You might be interested in
Answer:
51
Step-by-step explanation:
Divide 153 by 3 and you get 51
Answer:
4;64
5;125
Step-by-step explanation:
Find the cube of the number
E.g. (5x5)x5
=25x5
=125
5:50 —> divide by 5 so it becomes 1:10
: means to
One answer would be15669012
Answer:
the first one
Step-by-step explanation: