1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuri [45]
3 years ago
13

A bakery offers a sale price of $2.90 for 3 muffins. What is the price per dozen?

Mathematics
2 answers:
Tema [17]3 years ago
5 0

Answer: $11.60 per dozen

Step-by-step explanation:

2.90=3 muffins

Multiply both sides by 4

3x4=12 ( a dozen)

2.90x4= 11.60

Hope this helps :)

KatRina [158]3 years ago
3 0
A dozen is 12, divide by 3 since that’s where the deals at, 12/3 = 4 . multiple 4 times 2.90 and the price is $11.60
You might be interested in
-. Find the common difference for the arithmetic sequence: 36, 30, 24, 18.
nirvana33 [79]
6 because 18+6=24+6=30+6=36
4 0
3 years ago
Which equation has a solution of x = 9? A. 5x=45 B. 2x=20 C. 4+x=12 D. x+7=26
sergeinik [125]

Answer:

A. 5x = 45

Step-by-step explanation:

To check, substitute 9 for x in each equation.

A. 5*9 = 45

B. 2*9 ≠ 20

C. 4 + 9 ≠ 12

D. 9 +7 ≠ 26

4 0
3 years ago
30% of all the students in a school are in a play all students except for 140 are in the play how many students are in the schoo
Bezzdna [24]
To figure out how many kids are in the school, you must set up an equation with x representing the number of students. 30% of the students are in the play, so that would be represented by 0.3x. We also know that 140 students are not in the play, that could be represented by x-140. These two equations will equal each other since they both represent the same information, which is the number of children in the play. You set those two equations equal to one another (0.3x = x-140). You then can add 140 to the left side of the equation and subtract 0.3x from the right side. We do this in order to get both values of x on the same side of the equation. We then can simplify the right side of the equation by subtracting 0.3x from 1x. We get 0.7x. Our equation now looks like 140 = 0.7x. We must now divide each side of the equation by 0.7 in order to get the x all by itself and find its value. 140 divided by 0.7 is 200. The number of students in the school is 200.
3 0
3 years ago
Find the measure of missing angles
lara31 [8.8K]

Answer:

B is 20 c is 320

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The average number of rainy days in Seattle, Washington is listed below:
babunello [35]
I don't quite understand your question. Mind to ask more clearly?
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The vertices of ΔGHI are G (2, 4), H (4, 8), and I (8, 4). The vertices of ΔJKL are J (1, 1), K (2, 3), and L (4, 1). Which conc
    10·1 answer
  • Tia is traveling from city A to city B. The two cities are 320 miles apart. She has traveled 260 miles at a steady speed for 4 h
    9·2 answers
  • If one container holds 55 balls, how many balls will nine containers hold? A. 395 B. 495 C. 455 D. 355
    8·2 answers
  • What is the y-intercept? Give explanation, please.
    11·1 answer
  • Math is annoying! Can someone help me please?
    15·1 answer
  • Department A occupies 10,000 square feet, Department B occupies 6,000 square feet, and Department C occupies 4,000 square feet.
    8·1 answer
  • What is the maximum volume in cubic inches of an open box to be made from a 12-inch by 16-inch piece of cardboard by cutting out
    7·1 answer
  • What is the successor of 2,550
    8·1 answer
  • Mike wants to find the volume of 4 basketballs. If each basketball has a radius of 4.5
    7·1 answer
  • PLEASE HELP ME WITH GEOMETRY PLS AND TANKYOU
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!