pack of 30:
7.97/30=.27 per pencil
pack of 12:
4.77/12=
.40 per pencil
The best buy is pack of 30 because:
.27<.40
<span>Multiplication Property of –1</span>
The rate of change represents the <em>variable production</em> cost rate. The <em>production</em> cost is increased in 1200 units per each <em>additional</em> manufactured car.
<h3>
Interpretation of a linear function</h3>
Let be
and
the production cost and the number of vehicles produced, it there is a <em>linear</em> relationship between the two variables, then we have the following formula:
(1)
Where:
- Fixed production costs.
- Variable production cost rate.
In a nutshell, the rate of change represents the <em>variable production</em> cost rate. The <em>production</em> cost is increased in 1200 units per each <em>additional</em> manufactured car.
To learn more on rates of change, we kindly invite to check this verified question: brainly.com/question/8223651
Answer:
I would choose f(x)= 3|x-1|
Step-by-step explanation: These are the point on the graph.
(X,Y)
-1,6
0,3
1,0
2,3
3,6
Interest equals principle (the amount that you had to begin with) times the rate (the rate if interest) times the time (usually in years)