1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KATRIN_1 [288]
3 years ago
9

Please answer this correctly

Mathematics
1 answer:
Andrej [43]3 years ago
4 0
I believe the answer is 120. 3 5/6 turns into 3.833 when turned into a decimal. 3.833 would round up to 4 which is the nearest whole number. 34 3/7 would turn into 34.4285 as a decimal which turns into 30 when rounded to the nearest ten.
You might be interested in
A store is selling five cans of tomato sauce for $5.25. What is the unit price? unit price = total price ÷ number of units per p
aleksklad [387]

Answer: Option A

P = \$\ 1.05

Step-by-step explanation:

If we have 5 cans of ketchup they cost $ 5.25. Then the unit price of cans is what each can costs individually.

The unit price should then be less than $ 5.25, and that is the price for 5 cans and we want to know the price for just one can of ketchup.

Then to calculate the price of each can divide the price of the 5 cans by 5.

P = \frac{5.25}{5}

P = \$\ 1.05

8 0
3 years ago
Simon is doing a card trick using a standard 52 card deck. He shows his friend a card, replace it, and then shows his other frie
Elza [17]
It would be 39/50 then 13/50 sry I didn't have time to simplify it.

Hope this helps.
5 0
3 years ago
Ollie used 852 heads to make 4 bracelets he put the same number of beads on each bracelet how many beads does each bracelet have
Mariana [72]

Answer: 213

Step-by-step explanation:

852/4 = 213

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the correct simplification:<br> giving brainliest
gladu [14]

Answer:

The answer is letter E.........

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of four times a number and 18 is the same as the difference of fourteen and twice a number
Citrus2011 [14]
4x+18=14-2x \\ 4x=-4-2x \\ 6x=-4 \\ x= \frac{2}{3}
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope of the line that passes through (2,3) and (6, - 4)?
    11·1 answer
  • How do you write 701,245 in two forms
    6·2 answers
  • A = 2, b = -4, c = 7, and d = -3
    12·1 answer
  • Solve for x: <br> 4^x + 6^x = 9^x
    15·2 answers
  • Which ordered pairs could be points on a line parallel to the line that contains (3, 4) and (–2, 2)? Check all that apply. (–2,
    5·2 answers
  • The cost (c) in dollars to rent a chain saw for h hours is found using the equation c = 3h + 6 How much would it cost to rent th
    5·1 answer
  • John flew a kite. He started flying the kite at 2:20 pm and ended at 3:14 pm. How many minutes did John fly a kite?
    13·2 answers
  • Please help.. pleaseeee
    15·2 answers
  • ► 00:00
    8·1 answer
  • Estimate:<br> 19 + 17.77 =<br> 37<br> B<br> 31<br> 35<br> D<br> 41
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!