Answer:
2/6 more.
Step-by-step explanation:
You need to find a common denominator. In this case it was 6.
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>
I do believe that it is the second one I’m not 100% sure but I’m pretty sure it is
Answer:
5 nights
Step-by-step explanation:
Solve the inequality:
90x + 90(0.1)x + 12x + 30
600
Add like terms:
102x + 30 + 90(0.1)x
600
Isolate the variables:
102x + 90(0.1)x
570
102x + 9x
570
111x
570
x
5.13
So, the Lincolns can stay for 5 nights without exceeding $600
Answer:
Expenditure x (in hundreds of dollars) = $2,000
Step-by-step explanation:
Given:
Profit p (in hundreds of dollars)
Expenditure x (in hundreds of dollars)
p(x) = -0.5x² + 20x + 23
Find:
Expenditure for advertising .
Computation:
x = -(Cofficient of x) / 2(Cofficient of x²)
x = -(20) / 2(-0.5)
x = 20
Expenditure x (in hundreds of dollars) = 20 × $100
Expenditure x (in hundreds of dollars) = $2,000